We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsanca yaşamak

8 14 3
wednesday

İntiharların her gün artarak yaşandığı bir ülkede maalesef yaşıyoruz. Çöplerden yiyecek toplayan anneleri, babaları, çocukları sayısı artarak maalesef ülkemizde çokça görüyoruz. Evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının karnını doyuramayan babaların sayısı sayılamayacak kadar çok.

Esnaf bir baba günlerdir siftah yapamadığı için, işsiz bir baba iş bulamadığı için, intihar ediyor. Basın özgürlüğü konusunda ülke olarak 153'üncü sırada olduğumuz bir zamanda bunlar gibi birçok örneği sosyal medyada okuyoruz. Çünkü bu noktada sosyal medya henüz daha özgür! Vatandaş devleti için, "bu devlet niye var" dememeli. Fakat tabi ki devlet de vatandaşına bunu dedirtmemeli.

Bir devletin en büyük ve en önemli vazifesi vatandaşının itibarını yükseltmektir. Milletinin her bir ferdinin değerini yükseltmek, kıymetli kılmak, saygınlığını kendisine yaşatarak göstermek, anayasamızda da belirtilen sosyal devlet için tek belirleyici unsurdur. Milli anlayışımıza uygun bir sosyal devlet standardı oluşturmak aslında milletimizin elinde…

Bugün şu veya bu sebepten, bunun adına Covid de, küresel ekonomik kıriz de, bunlara çözüm bulmak milletini yönetenlerin vazifesidir. Tabi ki burada vatandaşın da vazifesi var. Önüne her seferinde yanıldık, aldatıldık, iç güçler, dış güçler deyip yaşanılan sıkıntıların devamına sebep olanları değil. Çözüm koyanları seçmektir. Burada öncelik devletin itibarı mı, vatandaşın itibarı mı? Öncelik vatandaşındır. Hayata bakışımız insan merkezli olmalıdır. Bizim geleneğimiz, inancımız bunu gerektirir.

Yoksa bu intiharların sebebi inançsızlıktır deyip geçmek, asıl inançsızlıktır.........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play