We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geleceğimiz için varlıklarımızı koruyalım

2 10 0
26.05.2021

Bu hafta sonunu Karadeniz'in güzelliklerinin en cömertçe görüldüğü yerlerden olan Hemşin'de geçirdim. Göz alabildiğince yeşilin her tonu,Kaçkar dağlarının tepesi bulutlu, Türkiye'nin en kıymetli ormanları, dereler, ırmaklar, çay bahçeleri, fındık bahçeleri ve daha sayamayacağımız kadar güzellikler. Bu bölgenin fedakar insanları asırlardır buralarda türlü üretimleri yaparak geçimlerini sağladılar. Orman ürünleri, en kıymetlisinden arıcılık, hayvancılık, balıkçılık vb. hem bölge insanı kendisine, hem de ülkemiz ekonomisine katkıda bulundular.

Bir zamanlar köyler cıvıl cıvıldı. En zor şartlarda sırtında toprak taşıyarak teras tarlalar yaptılar. Sırtlarında taş, odun taşıyarak halen bir kültür mirası olan tarihi konaklar, evler yaptılar. Çalışkanlıklarını, hünerlerini ortaya koydular. Cumhuriyetin kuruluşunun öncesinde ve sonrasında tüm Anadolu'da olduğu gibi, Karadeniz halkı da Atatürk'ün yanında Kuvayı Milliye saflarında yer aldılar. Yerli Rum, Ermeni çeteleriyle ve Ruslarla her türlü mücadeleyi namus, vatan ve mukaddesat için yaptılar.

Cumhuriyet ilan edilip Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleriyle köyde, kentte, kırsalda tüm Türk halkıyla birlikte ülkenin ve milletin kalkınma hamleleri yapıldı. Her türlü yoklukta bir çokları için "bunlar olur mu" derken, bir mucize oldu. Aslında gözümüzün önündeki Allah'ın lütfuyla atalarımızın bize bıraktığı maddi manevi servetimizi, zenginliğimizi, cennet vatanımızı Atatürk canından çok sevdiği milletine gösterdi.

Milletim dedi, milletim karar verir dedi. Milleti kararını verdi ve Gazi paşasının arkasında durdu. Milletim mutlu, huzurlu başı dik olmazsa, devlet olmaz. Yol yöntem gösterdi. Her türlü desteği verdi. İnsanımızı tüm yobazlara rağmen eğitti, öğretti. Tarımda, ticarette, sanayide, eğitimde, askeri, siyasi, kültürel sahalarda, yüce Türk milletine özgüvenini........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play