We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sistem değişmeden faiz düşürülürse…

10 3 29
25.09.2021

Siyasilerimiz hem faizin merkezinde olduğu kapitalist sistemi ısrarla uygulamaya devam ediyorlar, hem de faizi düşürmeye çalışıyorlar. Bu; denize balıklama atlayıp, ben ıslanmayacağım demek gibi bir şey. Denize atlıyorsan mutlaka ıslanmayı göze alıyorsundur; kapitalist sistemi uygulamaya devam ediyorsan da faizi.

Siyasilerimiz her yeni ekonomi programını açıkladıklarında ilk cümle olarak "serbest piyasa ekonomisinin koşullarına bağlı kalacağız" diye söze başlıyor, sonra da "faiz lobisi şöyle", "faiz lobisi böyle" diyerek faize sözde savaş açıyorlar.

"Serbest piyasa ekonomisi" denilen Kapitalizmin en temel koşulu faizdir.

Merkez Bankası, siyasi baskıların gereği olarak önceki gün yüzde 19 olan politika faizini 100 baz puan, diğer ifadeyle 1 puan indirerek yüzde 18'e düşürmüştü.

Ekonomistlerin beklentisi, faizin sabit kalacağı noktasındaydı.

1 puanlık faiz indirimi, esasen indirmiş olmak için indirmek anlamına geliyor.

Bu indirimin elbette ki, çok daha fazla faiz oranlarına muhatap olan sanayiciye, tüccara, çiftçiye ve vatandaşlara hiçbir olumlu katkısı olmuyor.

Türkiye'nin mevcut borçlanma ve taşıdığı risk tablosuna bakıldığında bu koşullar gerçek manada düzeltilmeden yapılan bir faiz indirimi, para satanların beklemediği bir senaryo olduğu için, doğal olarak dolar kurunda ciddi artışlara neden oluyor.

Dolar kuru artışı üretici için ekstra maliyet artışı, tüketici içinse büyük bir gelir kaybı demektir. Devlet için ise, piyasa baskısıyla dolar kurunu düşürmek için rezervlerindeki doları eritme anlamına gelmektedir.

MB, faizi 1 puan düşürünce, 8.65 TL seviyesinde olan dolar 8.81 TL seviyesine çıktı, sonra lokallerin bu yükselişi fırsat bilip 1 milyar dolar satmasıyla biraz düşerek 8.75 TL ile günü tamamladı. Bir gün sonra, doların ateşi yeniden yükseldi ve 8.86........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play