We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya ve Çin MEM’le dimdik ayakta

26 6 19
30.06.2020

Sistemleri çöken, para hâkimiyetlerini kaybeden kapitalist Batılı ülkeler pandemi sürecinde patır patır dökülürken, Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) uygulayan Rusya ve Çin gibi BRICS devletleri son derece başarılı bir mücadele örneği ortaya koyuyorlar.

Hem pandeminin yol açtığı sağlık problemlerinin bertaraf edilmesi hem de uygulanan kısıtlamaların ekonomideki etkilerinin ortadan kaldırılması kolaylıkla sağlanıyor.

Kapitalizmin kalesi ABD'deki durum malum; Korona ile mücadelede başı çeken sağlık kuruluşları gerçek vaka sayısının açıklananın 10 katı olduğunu yani 20 milyonu aştığını ifade ediyorlar. Korona karşısında diz çöktüklerini, mücadele için 7 trilyon dolar daha ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Bir taraftan Korona karşısında çaresizlik, diğer taraftan George Floyd protestoları ile ABD tamamen kendi derdine düşmüş durumda… Sistemini ve para hâkimiyetini kaybeden ABD artık yaşadığı krizleri de dışarıya ihraç edemiyor.

Kapitalist Batı'nın durumu buyken, Rusya ve Çin'den her geçen gün bir başarı haberi geliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin Rossiya-1 kanalına verdiği yeni demeçte ülkesinin durumuyla ilgili şunları söyledi:

* "Rus hükümetinin ekonomide son yıllarda yaptıkları, pandemiden başı dik bir biçimde ve minimum zararla çıkılmasını olanaklı hale getirdi."

* "Şu an ekonomiyi desteklemek için kullanılan kaynaklar ile vatandaşlara yapılan ödemeler bütçe rezervlerinden ayrılıyor."

* "Rusya'nın, yeni koronavirüs pandemisinin altından başı dik ve minimum zararla kalkacağına inanıyorum."

* "90'lı yılların başında bütçede açık verilmesi kronik bir hal almıştı. Son dönemde ise ülkemizin rezervleri 50 kat arttı."

* "Bunun yanında, ekonominin çeşitlendirilmesi adına hala yapılacak çok iş var. Fakat........

© Yeni Mesaj