We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kim tutabilir enflasyonu?

20 10 25
wednesday

Türkiye'de ekonomideki yanlış yönetime pandeminin etkisi de etkilenince vatandaşların gelirleri ve giderleri arasındaki uçurum iyice derinleşti.

Yaşadığımız ekonomik krizin faturasını sadece pandemiye yüklemek, kolaycılıktır, iş bilmemektir, hala sorunları doğru teşhis edememektir.

Şu bir gerçek ki, şu an hangi ekonomik sorunları yaşıyorsak, pandemi olmasa dahi yaşayacaktık. Pandemi sadece katalizör görevi gördü, biraz hızlandırdı.

Siyasilerimiz, Merkez Bankası'nın kasasında, Hazine'de para kalmadığı için, hatta açık verdikleri için, pandemi ile mücadelede sağlığı değil, ekonomiyi ön planda tuttular.

Peki, ekonomiyi ön planda tuttular da bir nebze olsun ilerleme kaydedebildiler mi? Bırakın ilerleme kaydetmeyi, ekonomiyi daha da batırdılar. Her geçen gün biraz daha bataklığa saplanıyoruz. Bize de "Bırakın dağınık kalsın" demek düşüyor.

Bir fıkra anlatılır; adamın üç tel saçı varmış, berbere gitmiş. Berber sağa taradığında bir tel kopmuş, sola tarağın da bir tel daha kopmuş. Berbere kızan adam bunun üzerine "Bırak dağınık kalsın" diyerek kalkmış. Bizim siyasilerimizin ekonomi yönetimi de böyle.

Ekonomiyi doğru adrese, işin ehline bırakmıyorsanız, bırakın dağınık kalsın.

Bugün ülkemizde işsizler ordusuna yeni yüzbinler ekleniyor. Yani bu insanların dün açlık sınırında dahi olsa bir geliri varken, şimdi bundan da mahrumlar.

Milyonlarca işçi ise bin küsür lira olan Kısa Çalışma Ödeneği'ne talim ediyor.

Esnaf kesimi, pandemi döneminde aç-kapa siyasetiyle büyük bir gelir kaybına uğradı, TESK'in açıklamasına göre, zaten borcu vardı, şimdi bir bu kadar borç daha ilave oldu. Pandemi bitse, tam normalleşme yaşansa bile esnafların derdi bitmeyecek, esnaf asla normalleşemeyecek.

Vatandaşların gelir tablosu buyken,........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play