We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kazanamamak dert kazanmak çile!

9 4 26
22.09.2021

Yıllarca üniversite hayali kurarak ve büyük bedeller ödeyerek hazırlık yapan gençlerimiz, birkaç saatlik üniversite sınavıyla tüm geleceğinin belirlenmesi yetmiyormuş gibi, üniversiteyi kazandıktan sonra da çile çekmeye devam ediyor.

Anayasal bir hak olan eğitim ve öğrenim hakkına ulaşmak için bu kadar engelleri aşma mecburiyeti başka hangi ülkede var, merak konusu.

Gençlerimizin tek suçu, üniversite okumak istemesi!

Malum, üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte İstanbul gibi büyük şehirlere gelen öğrenciler, büyük bir "barınma" sorunu ile karşılaştılar.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun oldukça kısıtlı imkanlarından istifade edemeyen, bu yurtlarda kalmaya hak kazanamayan öğrenciler, konut ve pansiyon kiralarındaki fahiş artış sebebiyle sokakta kaldılar.

"Barınamıyoruz" diyerek bir araya gelen gençler, İstanbul'da Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda gecelerini geçirmeye başladılar. Diğer büyük şehirlerde de benzer manzaralar yaşandı. Kira fiyatları başta olmak üzere, yurt ve pansiyon ücretlerini de protesto eden gençler, "Barınamıyoruz Hareketi"ni de kurdular.

Penceresi olmayan ve içeriye tek kişilik bir yatak ile dolabın anca sığdığı bir odanın fiyatı 900 lira. İyi şartlarda kalmak isteyen öğrencilerin aylık minimum 2 bin 500 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Asgari ücretin açlık sınırı altında 2 bin 825 lira olduğu ülkemizde bir öğrencisine bu kadar para ödeyebilecek aile de pek bulunmuyor.

Barınacak bir mekan bulamayan gençleri, barınmadaki imkansızlıklar ve pahalılık sebebiyle üniversite eğitimlerini yarıda bırakma tehlikesi de bekliyor.

Barınacak yer bulamayıp parklarda sabahleyin gençlere bir de polis dağılma uyarısında bulundu. Öğrenciler ise, "Buradan gitsek bile yatacak yerimiz yok" cevabını verdiler.

Yurtta ya da pansiyonda kalmak için para yok, sokakta kalmak için izin yok, doğal olarak soruyoruz: Ne olacak bu gençlerin hali?

Yetki sahibi olan........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play