We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İran, MEM Kongresi talep ediyor

8 31 8
24.09.2021

Ortadoğu ülkeleri içinde en kadim ülkelerden birisi İran ve doğal olarak büyük İsrail devleti amaçlı Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında parçalanması ve işgal edilmesi hedeflenen 22 İslam ülkesinden birisi.

Esasen P5 1 olarak adlandırılan, ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ve Almanya ile 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan, 2018 yılında ABD'nin hiçbir geçerli gerekçe göstermeden çekilmesi, amacın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu açıkça gösteriyor.

Bütün raporlar İran'ın kurallara uyduğunu gösteriyordu ama ABD bunları ısrarla reddediyordu. Nükleer mesele sadece bir bahane, ABD-İsrail ikilisi için asıl amaç, İran'ın BOP karşısındaki varlığını yok etmek.

Nükleer bahaneyle beraber İran'a yıllardır yaptırımlar uygulanıyor. Elbette ki bu yaptırımları sadece ABD yapmıyor. ABD, diğer ortaklarına da İran'a yaptırım konusunda her türlü uluslararası baskıyı uyguluyor.

İran, ekonomik sistem olarak diğer İslam ülkeleri gibi kapitalist sistemi uyguladığı için bu ekonomik yaptırımlar ona çok büyük darbe vuruyor.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem TV'de yayımlanan ve yılın değerlendirilmesinin yapıldığı bir yılbaşı programında, kapitalist sistemi uygulayan bir devletin ismi İslam ülkesi olsa da gerçekte İslam ülkesi olamayacağını, çünkü insanların haklarının verilemeyeceğini, gelir adaletinin sağlanamayacağını belirtmişti.

Gerçekten de kapitalizm, doğal olarak gelir adaletsizliğini, işsizliği, fakirliği, yoksulluğu, açlığı, yolsuzluğu beraberinde getirmektedir.

ABD'nin başını çektiği Batılı ülkeler, BOP'u hayata geçirebilmek için İslam ülkelerinde en çok kaşıdıkları yer de bu ekonomik zafiyetlerdir.

Dikkat ederseniz, İran halkını da, İran yönetimine karşı hep bu noktadan kışkırtmakadırlar. İran da bunu gayet iyi görüyor.

İran yönetimi yıllardır bu hegemonyayı kırmanın hesaplarını yapıyor ama bugüne kadar bir türlü........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play