We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merve Zıvalı: Hepatitten korunalım karaciğeri koruyalım!

12 2 22
28.07.2022

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Hepatit Birliği tarafından "Dünya Hepatit Günü" olarak belirlenen 28 Temmuz günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamuoyunun hepatit hastalıklara dikkat çekmesi üzerine ilan edilmiştir.

Türk Karaciğer vakfı son verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 400 milyon insanın Hepatit hastalığını taşıdığı bilinmektedir. Öte yandan güncel DSÖ verilerine göre ise, ilk kez İngiltere'de sebebi bilinmeyen hepatit virüsü tespit edilmiştir. İngiltere'nin ardından Avrupa ve ABD ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede de görülen bu hastalık "gizemli hepatit" olarak adlandırılmıştır. Gizemli hepatit vakasının ilk gözlendiği 5 Nisan'dan bu yana yaklaşık bin kişiyi aşkın vaka tespit edilmiş ve bu vakaların daha çok çocuklarda gözlendiği ortaya çıkmıştır.

Covid-19 salgınından sonra gizemli hepatit vakalarının hızla çoğalması ve gizemini koruması akıllarda 'acaba yeni bir pandemi mi geliyor?' sorularını getirmişti.

Ancak vaka görülme sayısının azalması ile insanlar üzerindeki endişe yerini sessizliğe bırakmıştır.

Hepatit nedir?

Hepatit; karaciğer iltihabı, siroz, karaciğer kanserine neden olan viral bir hastalık olup tedavi edilmediğinde maalesef ölümle sonuçlanmaktadır. Hepatit A, B, C, D, E tiplerinden oluşmaktadır.

Hepatit A virüsü, halk arasında sarılık olarak da bilinmektedir. Gıda, cinsel temas en........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play