We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Abdulkadir Durak: Yezid'in harcı zulüm, Yiğidin burcu ölüm!

5 2 159
19.08.2021

On Muharrem günü Resûlullah'ın (s.a.v) torunu, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın evladı İmam Hüseyin'in (a.s) Şehitlerin Efendisi olduğu 'Matem Günü'dür'. İmam (a.s), İslam'ı tekrar diriltmek için şehit olmuştur. O'nun (a.s) şehadeti, İslam'ı rayından çıkaran koskoca bir hanedanlığı bitirecektir ve ümmetin itikadının düzelmesine vesiledir.

Bu öyle bir şehadettir ki, O'nun (a.s) ölümü, İslam dinini diriltmiştir.

Kerbela olayı, dünya sahnesindeki en acı zulüm ve o zulüm karşısında sabırla verilen mücadele demektir.

Kerbela faciasında dünya sahnesi; batıla karşı duruşta büyük bir kararlılık, fedakârlık ve yiğitliğe tanıklık etmiştir.

Çekilen cefaların ruhumuza bir nebze de dokunacağını umarak, insanlığı derinden etkileyen Kerbela faciasından birkaç sahne paylaşmak istiyorum.

Âlem, o gün öyle bir yiğitliğe şahit oluyordu ki, her giden yaklaşık iki yüz kefereyi cehenneme gönderip öyle şehadet şerbetini içiyordu. Hz Hüseyin (a.s) ve yarenlerinin gücü Allah'tandı; bu güç karşısındakini korkutmaya yetiyordu.

İmam'ın ashabı, kendini O'na siper etmek için birbirleri ile yarışıyor, ölüme koşarak gidiyorlardı…

Kerbela faciasında şehit edilen tek kadın Abdullah b. Umeyr'in eşiydi. Kılıçların omuzlar üzerinde baş bırakmadığı can pazarına koşan eşi, kocasının cansız bedeninin yanına oturdu. Kocasının başındaki ve yüzündeki kanları temizleyip şöyle dedi: "Cenneti sana bağışlayan Allah'tan beni de seninle orada beraber kılmasını istiyorum." Bu sırada Şimr b. Zilcevşen, Rüstem ismindeki kölesine, sopayla Abdullah'ın eşine saldırmasını emretti. Rüstem de sopayla onun başını kırarak öldürdü. Böylece o kadının cansız bedeni, kocasının yanına düştü.

İmam Hasan'ın 13 yaşındaki oğlu Hz. Kasım'ın şehadeti ise şöyle tabir ediliyor: Çocuk adeta ay parçası gibiydi. Kasım meydana doğru........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play