We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sünni Arapların yeni lideri İsrail

11 6 8
17.09.2020

Sünnilerin lideri Türkiye mi, Suudi Arabistan mı? tartışmaları uzun yıllar boyunca yapıldı. Sünnilere bir türlü baş bulunamıyordu. Bu sıkıntı Trump'ın acar damadı Janer Kushner'in marifetiyle aşılmış gibi görünüyor. ABD Başkanı Jimmy Carter 1979'da Camp David'te yaptığı anlaşma ile Mısır'ın İsrail'i tanımasını sağlamıştı. Bu tarihten sonra ancak 2020 yılında yani 41 yıl sonra BAE ve Bahreyn İsrail'i tanıyan Arap ülkeleri olma şerefine(!) eriştiler.

Trumph'ın Yahudi asıllı damadı Kushner, Bahreyn Kralı Ali Halife'ye Tevrat hediye edecek kadar işi ileri götürdü. Kushner'in Tevrat vermesi diplomaside sıradan bir hediye vermenin çok ötesinde anlamalar taşımaktadır. Diplomasi bir anlamda sembollerin diliyle konuşur. Kushner, asıl halifenin kim olduğunu Ali Halife'ye bildiriyor. Kushner, İmam Ali'nin eliyle fethedilen Hayber'in ve Yahudilerin Arap yarımadasından kovulmalarının rövanşını almanın güçlü sinyallerini veriyor. Diğer taraftan Kushner'in Bahreyn Kralına muharref Tevrat vermesi meselenin sadece İsrail-Bahreyn siyasi normalleşmenin çok ötesinde teopolitik şifreler barındırıyor.

Bahreyn-İsrail yakınlaşması 13-14 Şubat 2019'da Varşova'da, Ortadoğu'da Barış ve Güvenlik Konferansı'nda aleniyet kazanmıştı. Konferansın düzenleyicisi olan Pompeo, amaçlarının İsrail ile müttefik Sünni NATO cephesini güçlendirmek ve İran karşısında güçlü bir blok oluşturmak olduğunu açıklamıştı. Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife ise işi daha da ileri götürerek, İran'ın öncelendiğini ve Filistin meselesinin öneminin kalmadığını söylemişti. Jared Kushner ise........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play