We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun -2-

4 2 30
29.08.2021

Kendi de bir Bektaşi olan Atatürk'ü, Samsun'a çıktığında Hacı Molla karşılamış, Kurtuluş Savaşı'nda en büyük desteği din adamlarından görmüş, hatta 1. Meclis'in milletvekillerinin büyük çoğunluğu şeyhlerin, müftülerin yer aldığı bu maneviyat ehlinden teşekkül etmiştir.

Hacı Bektaş'ın huzurunda yapılan "evladını önüme aldım savaşa çıkıyorum, beni mahcup etme" duası da düşünüldüğünde, Ehl-i Beyt nefesi Mustafa Kemal'in hep yanında olmuştur.

Büyük Taarruz'un başladığı 26 Ağustos gününden itibaren yanında olan ve onun Kocatepe'deki halini anlatan yaveri Muzaffer Kılıç anlatıyor:

"28 Ağustos'ta bizim Kocatepe'deki Topçu ateşimiz başladığı zaman Mustafa Kemal 'Yarabbi sen Türk ordusunu muzaffer et. Türklüğün, Müslümanlığın düşman ayakları altında esaret zincirinde kalmasına müsaade etme' dedi. O anda gözlerinden birkaç damla yaşın süzüldüğünü gördüm."

İşte burada da açık bir şekilde görüyoruz ki, Mustafa Kemal Atatürk gerçekten çok müthiş bir iman gücüne sahip, dindar, inançlı bir komutan ve Haydar Baş Hocamızın deyimiyle o bir kutbul aktabdı.

30 Ağustos 1924 tarihinde 30 Ağustos Muharebesi'nin 2. yıl dönümü üzerine Dumlupınar'daki........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play