We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Göçün yeni vatanı!

11 3 1
02.07.2022

Göç insan topluluklarının, dini, siyasi, içtimai, iktisadi sebeplerden dolayı yaşadıkları yerleri terk edip, hayatlarının bir bölümünü veya tamamını yaşamak için yeni yerlere iskân etmeleridir.

Tarih boyunca insan toplulukları başta kavimler göçü olmak üzere birçok göçlere şahit olmuşlardır. Hunların, Moğolların, Vikinglerin dünya coğrafyasındaki göçleri, kavimlerin soy ağaçlarındaki bazı özelliklerinde, değişimlere sebebiyet vermiştir.

İnsan topluluklarının yaşadıkları, iskân ettikleri coğrafyaları terk edip başka coğrafyaları kendilerine yeni vatan seçmesinin ana sebebi, bazen savaşlar, bazen siyasi ve sosyal yapılarının bozulması, bazen de dini inançlarından dolayı karşı karşıya kaldıkları, mal, namus ve can endişesinden olmuştur.

İnsan toplulukla yaşarken; can, mal ve namus emniyeti açısından kendisini güvende hissetmesi, herhangi bir tehdide muhatap olmaması, insanın belki de yaşadığı yerden en büyük beklentisidir diyebiliriz.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarından bazen de keşiflerle yeni coğrafyalara göçler yapılmıştır. Mesela Amerika kıtasının keşfi ile Avrupa dâhil birçok ülkeden yeni kıtaya göçler yaşanmıştır. Avustralya kıtası da, çok sayıda Avrupalının ve Asyalının göçlerine şahit olmuştur.

Anadolu ise tarih içinde çok çeşitli göçler yaşadı. Hititler, Frigler, Lidyalılar, İyonlar,........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play