We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hz. Adem’in tövbesi nasıl kabul edildi

25 3 1
03.05.2022
İmam Cafer es-Sadık aleyhisselam nakleder ki; Hz. Adem aleyhisselam ile Hz. Havva (s.a) cennette dururlar iken Cebrail aleyhisselam gelip, Adem (a.s)'in elinden tuttu. Dolaştırmaya başladı. Bir köşke geldiler, kerpiçleri altından ve gümüşten, pencereleri yeşil zümrütten olup, içerisinde kızıl yakuttan bir taht vardı. Taht üzerinde iki küpe, boynunda nurdan bir gerdanlık var idi. Adem (a.s) onu görüp hüsn-i cemaline ve güzel görünüşüne hayran oldu ve sonra şöyle sordu:

"Ya Rabbi, bu suret kimindir?"

Hitap geldi ki: "Habibimin kızı Fatımat'üz Zehra'nın suretidir. Başında olan taç, babasının nurudur, boynundaki gerdanlık kocası İmam-ı Ali'nin misalidir, kulaklarındaki iki küpe de, iki oğlu Hasan ve Hüseyin'in misalidir."

Sonra Cebrail aleyhisselam ona: Yukarıya bak, dedi. Adem (a.s) başını kaldırdı, beş kapı gördü. Beşi de açık idi. Her birinin üzerine ikişer kelime yazılmış idi. En üsttekinin üzerinde: "Enel Mahmud ve hâzâ Muhammed" (Mahmud benim, bu da Muhammed'dir) yazılı idi. ikincide: "Enel A'la ve hâzâ Ali" (A'la/en yüce benim, bu da Ali'dir), üçüncüde: "Enel Fâtir ve hâzihi Fatıma" (Fatır........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play