We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çiftçi feryatları

12 6 11
25.09.2021

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş Bey'in feryadına kulak verelim:

"Kuraklıktan doğan zararlarının yanında bir de krediler ertelenmezse hayvancılık sektörü ilimizde yüzde 50, yüzde 60 oranında bir düşüş yaşayacak. İnsanlar hayvanlarını kesime verecek. Arazileri icralık olacak, evleri icralık olacak, araçları icralık olacak. Buradan uyarıda bulunuyoruz. Kredi borçlarımızı ertelemeleri gerekir. Yoksa çiftçilerimizin hepsi icralık olacak. Ellerindeki mal varlıkları gidecek. Kesinlikle biran evvel krediler ertelenmeli, hatta bu krediler yapılanma şeklinde 5 yıl faizsiz olarak ertelenmezse bütün çiftçilerimiz batacak. Buradan bakanlıklara uyarıda bulunuyoruz, gerekli yardım ve desteği bekliyoruz…"

Kırşehir merkeze bağlı Değirmenkaşı Köyü'nde çiftçilik yapan Şevket Eker, bir süre önce Tarım Kredi Kooperatifi'nden kredi kullandı. Ancak Eker, artan maliyetler ve yaşanan doğal felaketler nedeniyle zor durumda kalarak borcunu ödemekte güçlük çekti.

Ödeyemediği 40 bin TL borcu için kooperatif, traktörüne haciz koydu. Eker, borcunu ödeyemeyince de jandarma, avukat ve icra memurlarını köye göndererek, tarlada çalışan pancar üreticisi Eker'in traktörünü icra yoluyla aldı. Traktör çekici kamyona yüklenerek götürülürken, Eker çaresizce birilerini arayarak haciz işlemini durdurmaya çalıştı. Çiftçi Eker'in feryadı ise şöyle:

"Bir donumuz kaldı bacağımızda satılmadık. Kimseye söyleyecek bir sözümüz kalmamış. Hiç kimseye gücümüz yetmedi. Tarlada çalışan traktörü........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play