We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ülkemizde yaşanan Afgan kitlesel akımı

8 3 1
26.08.2021

Bir proje neticesinde maalesef ülkemizde göçmen krizi yaşanmaktadır. Ve bu krizin nelere sebep olacağı, kısa vadede ve uzun vadede nasıl sonuçlar doğuracağı tahmin edilemez hale gelmiştir. Öncelikle gelen bu insanlar hangi amaçla Türkiye'ye akın ediyorlar bunu irdelemek gerekmektedir.

Yasadışı göçmen meselesi uzun yıllardır ülkemizde yaşanmaktaydı. Pakistan'dan, Orta Asya ülkelerinden insanlar iç savaş, iç karışlık, açlık vb. sebeplerle Avrupa'ya geçme hayaliyle Türkiye'ye gelirlerdi ve ülkemizden de Avrupa'ya geçme çabasında bulunurlardı. Bu yasadışı göçmenlerin P'si çocuk ve kadınlardan oluşurdu. Savaştan kaçan, otoriter rejimlerden kaçan insanlar, aileleriyle çocuklarıyla birlikte başka ülkelere sığınmak amacıyla ülkelerinden kaçarlardı. Ancak şuanda özellikle Afganistan'dan ABD'nin çekilme kararının ardından ülkemize kitlesel bir akım başladı.

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu katıldığı bir programda şu çarpıcı ifadelerde bulundu:

"Ben 2004-2006 yılları arasında Van Hudut Komutanlığı yaptım. İran sınırından geçen bu insanlara yasa dışı göçmen dememiz mümkün değil. Çünkü bunlar seçilmiş insanlardır. Yasadışı göçmenler eşiyle çocuğuyla göç eder. Ama ülkemize gelen Afganlara bakıyoruz; kadın yok, çocuk yok. Ve ilginç olan tarafı gelen erkeklerin yaşları 16-30 arasında. Böyle yasadışı göçmen durumu Dünya'da yaşanmamıştır. Böyle bir şey yok. Bu kitle yasadışı........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play