We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muharrem ayı -II-

7 8 69
14.08.2021

Dün kaldığımız yerden devam edelim...

İlk yazımızda Muharrem ayının bir sevinç ve mutluluk ayı değil, Allah tarafından sevilmiş ve seçilmiş olan cennet gençlerinin efendisi İmam Hüseyin'in şehadeti sebebiyle hüznün ve matemin ayı olduğundan bahsetmiştik. Bugün ise tarihsel süreçten ve İmam Hüseyin'in kıyamını anlatmak, O'nu anmak ve olması gereken ruhu bir nebze olsun yaşatabilmek istiyorum.

Kûfelilerin İmam Hüseyin'e yazmış olduğu, Yezid'e biat etmediklerini ve kendisini Kûfe'ye davet ettiklerini beyan eden ilk mektupları Ramazan ayının 10. günü Hz. Hüseyin Efendimizin eline ulaşır. Bundan sonra binlerce mektup daha Hz. Hüseyin'e gelir. Bunun üzerine Ramazan ayının 15. günü Hz. Hüseyin, Müslim bin Akil'i Kûfe'ye gönderir. Müslim bin Akil Şevval ayının 5. günü Kûfe'ye varır. 18 bin Müslüman Müslim bin Akil'e biat verir. Bunun üzerine Müslim bin Akil bu durumu bir mektup ile Hz. Hüseyin'e bildirir. İmam Hüseyin Zilhicce ayının 8'inde Mekke'den Kûfe'ye doğru yola çıkmıştır. Ancak Müslim bin Akil'e biat veren Kûfeliler Yezid'in korkusu ile biatlerinden dönmüş ve O'nu yalnız bırakmışlardı. Müslim bin Akil ihanete uğramış ve kısa zaman içinde yakalanmış ve tek başına savaşarak şehadet şerbetini içmiştir.

Öteki tarafta işte bu matem ayının bazı rivayetlerde 1. bazı rivayetlerde ise 2. günü İmam Hüseyin Kerbela'ya varmıştır. Kerbela'ya vardığında "Bu bölgenin adı nedir?" diye sorar. Hür "Bu bölgenin adı Kerbeladır" deyince. İmam (a.s.) şöyle buyurdu; "Burası Kerb (sıkıntı) ve bela yeri. Babam Sıffin'e giderken bu sahradan geçti ve ben de onun yanında idim. Burada durdu ve bu yerin adını sordu. Babama "Bu yerin ismi Kerbela'dır" dediler. Bu sırada babam bu sahranın bazı bölümlerine işaret ederek şöyle buyurdu: "İşte burada........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play