We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asgari ücret Nobel aldı

13 12 11
18.10.2021

Her yıl asgari ücretin yükseltilmesi gündeme geliyor. Türk-İş rakamlarına bakarsak Eylül ayında açlık sınırının 3.049 TL, yoksulluk sınırının ise 9.931 TL olduğunu görüyoruz. Asgari ücretin 2022 yılında ne olacağı ile ilgili tahminler de gelmeye başladı. Brüt asgari ücret 4.364,50 TL'ye ve net asgari ücret ise 3.447,50 lira olacağı hesap ediliyor.

Hiç utanmadan belli ellerin bu ücretleri belirlemesine izin veriyoruz. Yoksulluk sınırının çok net bir şekilde 10.000 liraya dayandığı bir ortamda halen 3 bin liraların gündem olması trajikomik bir durum.

Öyle mantıksız ekonomi kabullerimiz var ki; işverenler asgari ücretin yükselmesinin işsizliği doğuracağı konusunda hemfikir oluyor. Maliyetler artarsa kâr düşer, kâr düşerse üretim azalır azalan üretim istihdamı da azaltır.

Bu genel mantık Batı'nın iktisat sistemlerindeki arızaları önümüze koyuyor. Batı her zaman sömüren, "en kaliteli malı en ucuza nasıl üretebilirim?" diyen tacirlere kazandırmaya odaklı liberal mantıkla işi ele alıyor ve toplumun bir kesimini korumayı her zaman önceliyor. Bu sebeple halkın büyük bir kesimi belli başlı tacirlerin belirledikleri rakamlarla hayatını idame ettirmeye gayret ediyor.

Türkiye'de tablo o kadar kötü ki tacirler de kazanamıyor. Global firmaların Türkiye şubeleri tekelleşmiş ve ekonomiye yön verir hale gelmiş.

Bugüne kadar Prof. Dr.........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play