18 Mart 2024 günü tarihimizde müstesna yeri olan Çanakkale zaferimizin 109. yıl dönümüydü. Bu savaşta cephede 250 bin, hastanede 150 bin kişi şehit oldu. Bir hilal uğruna yüz binlerce güneş battı. Savaş öncesi 1911 yılında Trablusgarp, 1913’te Balkan Savaşları yapıldı. Trablusgarp Savaşında Trablusgarp yani bugünkü Libya toprakları, Balkan Savaşlarında Osmanlı’nın Balkanlardaki toprakları kaybedildi. Bu savaşlara sebep olan 1908’de ihtilal ile iktidar olan 1909’da da meclis darbesiyle 2. Abdülhamid’i tahtan indiren bir tarikat dervişi olan Sultan Reşat’ı padişah yapan İttihat ve Terakki Partisidir. Parti tüm bunlar yetmiyormuş gibi 1914’te bir oldu bitti ile ülkeyi 1.Dünya savaşına soktu. Bu savaşın tarafları Osmanlı, Almanya, Avusturya Macaristan ve Bulgaristan’dan oluşan İttifak devletleri ile İngiltere, Fransa, İtalya ve Rusya’dan oluşan İtilaf devletleriydi. ABD ise İtilaf tarafını tutuyordu.

Osmanlının toprak kayıplarından iştahı kabaran İtilaf devletleri İstanbul’u işgal edip Osmanlı’yı parçalamak için hazırladıkları donanma ile Çanakkale boğazına geldiler. Burada 16 ay süre ile çok şiddetli deniz ve kara savaşları yapıldı. Haçlılar Çanakkale’yi geçemeyip geri döndüler. Maalesef 1918’de bazı Osmanlı paşaları ve devlet adamlarının ihaneti sonrası ellerini kollarını sallayarak boğazları geçip İstanbul’u işgal ettiler. Esasen Osmanlı yaptığı son savaşlarında hep ihanete uğramıştır. Trablusgarp, Balkan, 1. Dünya savaşı gibi. İçimizdeki hainler o gün de varmış. Koskoca imparatorluk ihanetler yüzünden paramparça olmuş. İslam ümmeti düşmanları bize Türkiye topraklarını da çok görüyorlar. Tekrar paramparça etmek için plan üstüne plan yapıyorlar. Millet olarak ümmet olarak çok uyanık olmak, değerlerimize sımsıkı sarılmamız lazım. Yoksa bu topraklarda bizi barındırmayacaklar.

QOSHE - HAÇLI ÇANAKKALE’Yİ İHANET SONUCU GE.. - Mustafa Kaplan
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HAÇLI ÇANAKKALE’Yİ İHANET SONUCU GE..

6 0
21.03.2024

18 Mart 2024 günü tarihimizde müstesna yeri olan Çanakkale zaferimizin 109. yıl dönümüydü. Bu savaşta cephede 250 bin, hastanede 150 bin kişi şehit oldu. Bir hilal uğruna yüz binlerce güneş battı. Savaş öncesi 1911 yılında Trablusgarp, 1913’te Balkan Savaşları yapıldı. Trablusgarp Savaşında Trablusgarp yani bugünkü Libya toprakları, Balkan Savaşlarında Osmanlı’nın Balkanlardaki toprakları kaybedildi. Bu savaşlara sebep olan 1908’de ihtilal ile iktidar olan 1909’da da meclis darbesiyle 2. Abdülhamid’i tahtan indiren bir tarikat dervişi olan Sultan Reşat’ı padişah yapan İttihat ve Terakki Partisidir.........

© Yeni Meram


Get it on Google Play