We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni hükümetten iki devletli çözüm...

1 1 0
31.05.2019

UBP-HP koalisyon hükümeti göreve başladı. Geçtiğimiz Pazartesi günü hükümetin programı okundu. Dün Meclis’te program görüşmeleri tamamlandı. Muhtemelen yarın da güven oyu alacak.

Bu konuda UBP içinde çatlak var ama bu sonucu etkilemeyecek gibi görünüyor. Özgürgün güven oylamasına katılmayarak tepkisini gösterecek. Sunat Atun da umreye gittiği için katılamadığını anlatacak.

Şimdilik tablo bu. Ama UBP’de sular hiç durulmayacak gibi görünüyor. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da zora girildiği zaman birilerine bir şeyler verilerek sorun çözülecek.

Ben genelde hükümet programlarıyla değil, hükümet icraatıyla ilgilenirim. Çünkü programda hep güzel şeyler yazarsınız ama uygulamada bu yazdıklarınızdan eser yoktur. Çok başka bir icraat ortaya koyarsınız. O nedenle hükümeti programıyla değil, icraatıyla eleştirmek bence daha gerçekçi olur.

Buna rağmen hükümet programındaki Kıbrıs sorununa yaklaşımla ilgili şimdiden uyarmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Programda “Rum liderliğinin sahip olduğu zihniyet değişmediği sürece yakın gelecekte paylaşmaya dayalı federal bir ortaklık da mümkün görünmemektedir. Bu nedenle parmağımızın arkasına saklanmadan ve müzakere edilmiş bir çözüm perspektifi ile barışçıl tutumumuzu muhafaza ederek bir yandan........

© Yeni Düzen