We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatandaşlık Baskısı

4 1 1
17.06.2022

Dünya’da TC dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan, kimliği ve pasaportu Türkiye dışında hiçbir ülkede geçmeyen KKTC vatandaşlığı için ülke yöneticilerine yapılan baskının nedeni ne olabilir.

1974 sonrasında Kıbrıs’ın kuzeyinde toplanan Kıbrıslı Türklerin toplam nüfusu ülke topraklarını işleyebilecek yeterlilikte değildi. Bu nedenle o dönemde Türkiye’den tarım işgücü adı altında bir miktar nüfus kaydırması yapıldı.

Sonraki yıllarda sadece tarım işgücü değil başka alanlarda ihtiyaç duyulan işgücü de akın akın adamıza gelmeye başladı. Önce inşaat ve yan sektörleri, ardından gelişen turizm tesislerinin ihtiyaç duyduğu işgücü ve zamanla esnaf, zanaatkar vb. işler de Türkiye’den gelen işgücü ile karşılanır oldu.

Bu arada Kıbrıslı Türkler devlet ve devlet kurumlarında çalışabilmek için adeta birbirlerini yediler.

Önceleri işgücü olarak buraya yerleşen insanlar zamanla ailelerini de yanlarına almaya, akrabalarını da getirmeye başladılar.

Bu durumu değerlendiren zamanın iktidarları bu insanları oy deposu olarak gördü. Önce her seçim öncesi vatandaşlık dağıtmaya ve eksildiği oranda vatandaş yaparak iktidarını sürdürmeye........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play