We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçimle Değil Tayinle

2 1 1
13.05.2022

Demokrasilerde ülkeyi halkın seçtiği vekiller yönetir. Seçilmiş vekiller de ülkeyi keyfine göre değil, Anayasa ve Yasalara bağlı biçimde yönetir.

KKTC’de demokrasi askıya alındı. Seçilmişler Ankara’nın beğenmediği kişilerse hemen müdahale ile bir adım geriye çekilir ve yerine Ankara’nın onayını alabilecek biri getirilir.

Bu durumda KKTC demokrasisi de, devletin kendisi de işlevini yitirir. Üstelik bunu yapanlar “egemen eşitliğe dayalı, iki devletli çözüm” savunucularıdır.

Son günlerde yaşadığımız gelişmeler tam da bu sonucu yarattı. Sokaktaki insanın seçimlere güveni kalmadı. Artık seçmek istemiyor.

Seçmen “ülkeyi madem bizim seçtiğimiz kişiler değil de Ankara’nın tayin ettiği kişiler yönetecek öyleyse biz neden sandığa gidelim” diye düşünmeye başladı.

İkincisi demokrasi kültürümüz ve demokratik geleneklerimizle övündüğümüz günler gerilerde kaldı. Bütün öteki değerlerimizle beraber demokratik tartışma kültürümüz de yavaş yavaş yok oluyor. En kötüsü toplumsal inancımızı yitiriyoruz.

Oturdukları koltukları halkın verdiği yetkiyle değil, birilerinin müdahalesi ile kazananlar halka değil, müdahaleyi yapanlara biat ederler. Bugün içinde yaşadığımız tam da budur.

Cumhurbaşkanı Tatar koltuğu demokratik bir yarışla değil, Ankara’nın açık ve aleni ittirmesiyle kazandı.

Tatar yerine vekalet bile bırakmadan saraya gidince hem UBP’de, hem de ülkede kaos başladı. UBP kurultay yapmaya çalıştı beceremedi. Ona da müdahale ettiler ve koltuğu bu kez Ersan Saner’e verdiler.

Ama Ersan Saner de kendi hükümetini değil, kendine koltuğu tevdi edenlerin........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play