We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Paranın Şıngırtısı

5 1 1
15.04.2022

Hükümetin kurulduğu günden bu yana sonuca götürerek imzalamak istediği “Mali ve Ekonomik İş birliği Protokolü” dün Ankara’da imzalandı.

İçeriği gizli tutulan ve imza edildikten sonra bugün açıklanması beklenen iş birliği protokolünün beklentileri karşılayıp karşılamadığını ancak açıklandıktan sonra göreceğiz.

Başbakan’ın gerek BRT, gerekse de başka TV’lere yaptığı açıklamalarından anladığımız protokolün mali yardım kısmının hükümetin beklentilerine cevap vermediğidir.

Toplam 4 milyar 250 milyon olarak açıklanan mali yardım kısmı sanırım kimseyi tatmin etmedi. Dahası bu paranın gelip gelmeyeceği de henüz net değil.

Açıkçası imzalanan protokol, imza töreninde yapılan konuşmalarda söylenenlerin aksine iflas etmiş KKTC maliyesini bir nebze olsun rahatlatacak açılıma sahip değil.

Açıklandığı kadarıyla bu paranın 3 milyar 200 milyon TL’si hibedir. Buna göre altyapı yatırım ve reel sektör projeleri için 2 milyar 164 milyon TL, faaliyet ödeneklerine 96 milyon TL, savunma ödeneklerine ise 940 milyon TL kaynak aktarılacak.

Ayrıca 1 milyar 50 milyon TL kredi yardımı öngörülüyor. 500 milyon TL’si kamu sektörü cari bütçe açığına katkı, 100 milyon TL’si kamu sektörü diğer harcamaları için, 450 milyon TL’si ise reform destek ödeneği olarak protokole yazıldı.

Bu paranın aktarılıp aktarılmayacağı ise hükümetin yapacağı ev ödevlerine bağlı olacak.

Ev ödevleri nedir?

Yazılanların ve söylenenlerin satır aralarından çıkarabildiğimiz kadarıyla “giderleri kısmak ve gelirleri artırmak” en önemli ev ödevi olarak önlerinde duruyor.

Gelirleri........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play