We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MEB’i Tanı, Yüzde 30’u Al

3 2 0
06.09.2019

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği Jane Holl Lute’un 31 Ağustos akşamı geldiği Kıbrıs’ta liderlerle görüşme maratonu sürüyor.

BM’nin amacı Crans Montana’da çöken müzakere sürecini yeniden canlandırmak ve sonu gelmez müzakereleri yeniden başlatmak değil. Bu kez amaç sonuç alıcı bir müzakere masası oluşturmak. Bu amaçla New York zirvesi öncesinde tarafların üzerinde uzlaşacağı “Referans Şartları”nı oluşturmaktır.

Lute bu amaçla bugüne kadar liderlerle 5’er kez görüştü. Henüz bir sonuç alınamadı. Lute bugün liderlerle 6.ıncı görüşmesini de yapacak. Yine bir sonuç alamazsa muhtemelen “bunlardan birşey çıkmaz” diyecek ve uçağa binerek New York’un yolunu tutacak.

BM Genel sekreteri ve geçici özel temsilcisi liderler New York’a giderken açık kapı bırakmak istemiyor. Kritik konuları sonraya erteleme niyetinde de değil. Bütün konularda taraflardan net yanıt istiyor.

Garantiler ve tek yanlı müdahale hakkı konusunda tarafların ne düşündüğünü, ya da nereye kadar esneyebileceklerini şimdiden bilmek istiyor.

Siyasi eşitlik konusunda Anastasiades’in son anda yaptığı kıvırmayı ve ne düşündüğünü açık, net görmek istiyor.

Eğer sonuç alıcı müzakere istersek ve bu sürecin........

© Yeni Düzen