We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Attığınız Taş, Ürküttüğünüz Kuşlara Değdi mi?

2 2 1
15.07.2022

Neredeyse 6 aydır ülke gündemini Kıb-Tek ve elektrik enerjisi belirliyor. Bugünlerde anket yapsalar pahalılık, işsizlik, yoksulluk ve ekonomik darboğaz bile geride kalır diye düşünüyorum.

Ülkemizin en önemli stratejik kurumu ve bütçe olarak en büyük kurumu Kıb-Tek beceriksiz yöneticilerin elinde resmen oyuncak oldu. Sokaktaki insan elektrikle yatıp, elektrikle kalkar oldu.

Bayram öncesi gerekli yakıtı temin edemediği için neredeyse her gün birkaç saatlik karanlıklara alıştırılan halk nihayet sıkıntısız birkaç gün geçirebildi.

Bunun için Aksa’nın tüm jeneratörleri çalıştırıldı, Rum tarafından bir miktar, hem de yüksek bir miktar elektrik alındı. Buna ilave olarak yine Aksa’dan Teknecik’e karayolu ile 600 ton civarında yakıt taşındı ve ayrıca Petco isimli şirkette geri dönüşüm gemisi ile İskenderun’dan 1100’er tonluk yakıt temin edildi.

Kıb-Tek Petco’dan temin edilen yakıtın tonuna 1350 Dolar ödedi. Bunun 838 doları yakıta, geri kalan 512 doları da taşımacılığa ödendi.

Son olarak önceki gün bir başka şirketten 14300 ton yakıt geldi. Bu yakıt Can Ka isimli 37000 tonluk büyük bir gemi ile geldi.

Konu ile ilgili uzmanların açıklamalarını hep birlikte basından izledik. Teknecik yakıt temin alanına yaklaşabilecek en büyük geminin 16000 ton kapasiteli olması gerekmektedir.

Bunu hem konu ile ilgili uzmanlar, hem daha önce yıllarca Teknecik sahasında yakıt temin işinin başında olan kaptan Mustafa Mohaç arkadaşımız açıkladı.

Bu açıklamaların ardından hem ilgili teknik örgütler, hem de çevre örgütleri bir felaket yaşanabileceği endişesi ile bundan vazgeçilmesini, bu riskin........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play