We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

18 Belediye ile Yola Devam

4 1 12
05.08.2022

UBP’li hükümet belediyeleri sözde birleştirerek aslında kapatarak reform yapacağını bu nedenle yerel seçimlerin Anayasa’ya aykırı olarak ertelenmesini sağladı.

Bu konu ilk gündeme geldiğinde dönemin başbakanı Faiz Sucuoğlu “6 ilçe, 6 belediye” diyerek her ilçede 2 belediye olacağını işaret etmişti.

Faiz Sucuoğlu gitti, yerine adaşım Ünal Üstel tayin edildi. UBP’nin belediyeleri kapatma anlayışı değişmedi. Ama sayı konusunda değişik görüşler ortaya çıktı.

Nihayet Haziran sonu Anayasa’ya rağmen seçimin 27 Kasım’a ertelenmesi ve mevcut belediye başkanlarının görevlerine devam etmesi konusundaki karar meclisten geçirildi.

Haziran sonunu beklemelerinin nedeni ise olası Anayasa’ya aykırılık başvurularını zaman geçmiş olduğu gerekçesiyle bertaraf etmekti.

Ardından meclis tatile girdi. Ancak komitelerin tatilde de çalışacağı ve bu sözde reformu yapacaklarını iddia ettiler.

Komite gerçekten çalıştı. Belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili kriterler belirlendi. Sonra bu kriterlere göre birleştirilecek belediyelerin belirlenmesi için başbakana verildi.

Başbakan henüz komiteye hangi belediyelerin birleştirileceği ile ilgili dönüş yapmadı. Anladığım kadarıyla bu konuda henüz netleşmiş bir görüş yok.

27 Kasım’da yerel seçime gideceğimize göre seçim yasakları 27 Eylül’de başlayacak. Bu durumda önümüzde çok sınırlı bir takvim var.........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play