We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Yaraları kaşımaktan korkmayalım çünkü kirli kan ancak böyle atılabilecektir..."

2 2 12
25.09.2021

Bir okurumuzun çok değerli yardımları sonucu Girne Boğazı’nda bir gaminide dört diğer “kayıp” Kıbrıslırum’la birlikte gömülü olarak bulunmuş olan Dimitris Yeorgiu Anamisis’in kızı Andri Zaku, Kıbrıs için hakikat komisyonları kurulmasını desteklediğini belirtti...

“Yaraları kaşımaktan korkmayalım çünkü kirli kan ancak böyle atılabilecektir... Her ne pahasına olursa olsun, karanlıkta bırakılmaktan kurtulmalıyız...”

Bir Kıbrıslıtürk okurumuzun çok değerli yardımları sonucu Girne Boğazı’ndaki bir gaminide dört diğer “kayıp” Kıbrıslırum’la birlikte gömülü olarak bulunmuş olan Dimitris Yeorgiu Anamisis’in kızı Andri Zaku, Kıbrıs için hakikat komisyonları kurulmasını desteklediğini belirtti.

POLİTİS gazetesinden Sakis Stilyanu’yla konuşan Andri Zaku, böylesi hakikat komisyonlarının ünlü avukat Ahilleas Dimitriadis’in önerdiği gibi, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler için ayrı ayrı kurulabileceğini ve nihayetinde bunların birleştirilerek iki toplumlu hakikat komisyonuna dönüşebileceğini kaydetti, “Yaraları kaşımaktan korkmayalım çünkü kirli kan ancak böyle atılabilecektir. Her ne pahasına olursa olsun, karanlıkta bırakılmaktan kurtulmalıyız” diye konuştu.

POLİTİS gazetesinde 19 Eylül 2021 Pazar günü çıkan bu önemli röportajı, okurlarımız için “google translate” aracılığıyla Türkçeleştirmeye çalıştık. Adri Zaku’nun bu önemli röportajı özetle şöyle:

*** Andri Zaku, 1976’dan bu yana, milli söyleme göre “geçici” olarak Ayios Atanasios göçmen bölgesinde yaşıyor. Linopetra Tıp Merkezi’nde bir sağlık profesyoneli olarak çalışıyor ve 2011 yılının Aralık ayından bu yana AKEL’den seçilmiş belediye meclis üyesidir... “Ben güzel Trikomo’dan geliyorum... Babam “kayıp”tı ve annem, dedem ve teyzem savaşın üç öksüz çocuğunu yetiştirmeye çalıştılar burada” diyor.

*** Nihayetinde 2018 yılında, babasının “kayıp” edilmesinden tam 42 sene sonra, bir toplu mezarda onun kalıntılarının bulunduğu hakkında bilgilendirilmiş Andri Zaku...

*** “Böylece babamdan geride kalanları görmek üzere enstitüye gittik... Babamın ölümüne ilişkin koşullarla ilgili kısa bir konuşmadan sonra bizleri bir odaya koydular, bize onun iskeletini gösterdiler ve bize “Bu sizin babanızdır” diyerek odada bizi yalnız bıraktılar, onun için ağlayıp yas tutmak için beş dakika süremiz vardı...” diye anlatıyor Andri Zaku.

*** Babası “kayıp” olduktan sonra aylar, yıllar geçmiş ve Andri Zaku, POLİTİS’e, Ayios Athanasios’a nasıl kök saldıklarını anlatıyor... Bu köy nihayetinde bir belediyeye dönüşmüş... “Biz de burasının köylüleriyle bir bütün olduk. Okulda, kilisede, sosyal etkinliklerde ve çoğunlukla işte hep beraberdik. Hayatta kalmak için günlük bir mücadele vermekteydik ve her zaman bu toplum bize tolerans ve merhamet gösterdi, bizi destekledi ve hep yanımızda durdu” diye anlatıyor.

*** “Ayios Athanasios’a göçmen olarak nasıl geldiniz?” sorusuna karşılık, Andri Zaku şöyle diyor: “Leymosun’a göçmen olarak geldiğimiz zaman önceleri Ayia Fila’da bir mandırada kalıyorduk... Bir gün göçmen rehabilitasyon komitesinden bir yetkili gelip bizi ziyaret etti ve bize bir anahtar verdi. Bu anahtar hayatımızı değiştirdi... Ayios Atanasios denen köyde yeni bir evin anahtarıydı bu. Bu evler, işçiler için inşa edilmiş evciklerdi ancak trajik olaylar ardından, “kayıp” aileleri bu evciklere yerleştiriliyordu...”

*** “Büyüdüğünüz mahalleden neler hatırlıyorsunuz?” sorusuna ise Andri Zaku, şöyle yanıt veriyor: “Siyahlar giyen kadınlar hatırlıyorum... Siyah giyen kadınlar evlerin avlularındaydı, evlerdeydi, sokaklardaydı... Nereye bakarsanız bakınız, siyahlar içerisinde kadınlar görüyordunuz... Yeni evlenmiş kadınlar ama eşleri yoktu artık, orta yaşlı anneler, yaşlı anneler, nineler, hepsi de sevdiklerinin dönmesini bekliyordu... Evimizin etrafında içinde zeytin ağaçları, çekirgeler ve koyunların bulunduğu tarlalar vardı ki tüm bunlar da bize birazcık Mesarya’yı çağrıştırıyordu...”

*** “İnsanlar size nasıl davranıyordu?” sorusuna karşılık Andri Zaku, şöyle diyor: “Başlangıçta köylüler meraklıydılar, bu yabancı ziyaretçileri merak etmekle birlikte, aynı zamanda çok misafirperverdiler........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play