We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ah şu Jimi’nin hudut ihlalleri!”

4 2 2
18.01.2019

Rosalino LEVANTİNO

Göklerde serbestçe süzülen envaiçeşit kuşlar veya duvarları, dikenli telleri, hatta resmi hudutları rahatlıkla aşabilen başına buyruk kediler hiçbir engelle karşılaşmıyor da, sahipli köpekler neden bürokratik engellere takılıp kalıyor?

Kıbrıs'ı ikiye ayıran zoraki sınırı bir çılgınlık anında kendi kendine ihlal etmiş olan kahramanımız Jimi coğrafyanın Kuzey'inden Güney'ine geri götürülmeye çalışılırken, bilhassa sahiplerinin başına gelmedik kalmıyor.

Mesele AB yasalarında birlik üyesi olmayan topraklardan sokulacak hayvanların taşıma ihtimali olan hastalıklara dair bürokrasi gibi görünse de, Smuggling Hendrix (Hendrix'i Kaçırmak) adlı filmin asıl mevzusu, adayı onyıllardır bölen sınırdan Kıbrıslılar'a gına gelmiş olması diyebilir miyiz?

Dünya prömiyerinin yapıldığı Tribeca'da cömertçe ödüllendirildikten sonra Saraybosna, Selanik, Quebec City ve Les Arcs gibi film festivallerine katılmış olan 93 dakikalık kurmaca geçen sene İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı/Köprüde Buluşmaların Komşular platformuna dahil olmuştu. Oysa sinema dili pek de yenilikçi sayılamayacak yönetmen Kıbrıslı Marios Piperides'in de ifade ettiği gibi ortaya çıkan yapım festival seyircisinden çok genel izleyici kitlesine hitap ediyor.

Fatih Al, Özgür Karadeniz, Ertaç Hazer ve Oya Akın gibi oyuncuların da katkıda bulunduğu mizah yüklü film adanın iki tarafında insanların aslında aynı dertlerden mustarip olduğunu bir kez daha gözümüze sokuyor. Hatta bir adım ileriye giderek seyircinin ilk defa, Kıbrıs’la köken bağı olmayıp Türkiye'den adaya yerleşmeye özendirilmiş kitleyle, bilhassa Hasan karakteri sayesinde duygusal bir bağ kurmasını sağlıyor.

Bürokrasi bezdirir

Filmin başrolünde Fatih Akın filmlerinden tanıdığımız Adam Bousdoukos büyümeyi adeta reddetmiş, deyim yerindeyse Kocaoğlan kılıklı müzisyen Yannis'i parodiye yaklaşan bir oyunculukla canlandırıyor. Zaten tüm filme hâkim olan naif erkek enerjisi ve ona endeksli hiciv de Akın'ın ilk dönem eserlerini anımsatıyor sanki.

Yannis Kıbrıs'ın dahil olduğu küresel iktisadi krizden de kaynaklı borçlarını ödemeden tam Hollanda'ya kaçacakken gerçek adı Pepper olan, becerikliliği ve şirinliğiyle dikkat çeken köpeği Jimi'yi elinden kaçırır. Önce Birleşmiş Milletler kontrolündeki Yeşil Hat'ta sonra da hayatında adım atmadığı, adanın Kuzey bölümünde köpeği aramaya mecbur kalır. Jimi aslında ayrıldığı sevgilisi Kika (Vicky Papadopoulou) ile bir zamanlar beraber edindiği köpektir, dolayısıyla ona duyduğu manevi bağlılıkta duygusal açıdan bir türlü bitirilemeyen ilişkinin payı yüksektir. Zor da olsa köpeği bulur ama Rum tarafına geçerken kuralları harfiyen uygulamayı şiar edinmiş iki memurun hışmına uğrar. Yannis ve Valentinos Kokkinos'un başarılı oyunculuğunda cisimlenen bürokratik anlayışsızlık Yannis'in hayatının iyice kararmasına sebep olacaktır.

Kıbrıs Kıbrıslıların değil........

© Yeni Düzen