We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zeytinyağı “Üste Çıktı!”

4 5 16
03.07.2022

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıslı Türkler açısından çok önemli bir gelişmeye tanıklık ettik. Adanın kuzeyinde üretilen zeytinyağı ilk defa ayırım çizgisini aşarak güneye ve haliyle Avrupa Birliği pazarına girdi.

Bu, Kıbrıslı Türklerin Yeşilhat Tüzüğü’nden kaynaklanan bir hakkıdır. Fakat şurası da bir gerçektir ki, Yeşilhat Tüzüğü’nü uygulamakla mükellef olan Kıbrıs Rum makamları görevlerini ya ihmal ediyorlar ve/veya bilinçli olarak zorluk çıkarabiliyorlar. Nitekim ben bu konuyu 18 Aralık 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gündeme getirmiş, Avrupa Komisyonu’na yönelttiğim bir soru önergesiyle de Yeşilhat Tüzüğü’nün kapsamında olmasına rağmen hayvansal olmayan işlenmiş gıdaların adanın güneyine geçmesine neden izin verilmediğini sormuştum.

Komisyon, AB Müktesabatı çerçevesinde söz konusu ürünlerin kalite ve sağlık koşullarını sağladıkları sürece Yeşilhat Tüzüğü’nün bir gereği olarak adanın güneyine geçebileceklerini, bu durumu Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerine beldirdiklerini belirtmişti.

Yeşilhat Tüzüğü’nün doğru şekilde uygulanmadığı yönündeki endişelerini de dile getiren Komisyon, sürecin takipçisi olacağını söylemişti.

Komisyon gibi, ofisim de bu konuyu aralıksız olarak takip etti.........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play