We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaşamı Korumak için Orman Dairesini Güçlendirin

3 2 1
28.06.2022

Ekoloji, çevre veya orman hakkında herhangi bir uzmanlığım yok. Yazı boyunca aktaracağım bilgilerin ve gözlemlerin hepsini, uzmanların söyledikleri ve kendimce yaptığım ufak bir araştırma neticesinde edindim. O yüzden herhangi bir hata yapmam halinde, bu alanda çalışan herkesten şimdiden özür dilerim.

Hepimizin de bildiği üzere, Kıbrıs’ın kuzeyinde yakın zamanda yaşanan en can yakıcı yangın, bundan tam 27 yıl önce, 27 Haziran 1995 günü başladı. Sevgili babamın (Özkan Murat) o dönemde, Cumhuriyetçi Türk Partisi – Demokrat Parti hükümetinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’na vekâlet etmesi ve ardından da esas olarak o göreve getirilmesi hasebiyle, küçücük yaşıma rağmen süreci yakından hissedebilme tecrübesini yaşadım. Öncelikle kendisi ile konuştum. Bana anlattıklarını, dün sabah K. Genç Tv’de Nazar Erişkin’in konuğu olan Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Ercan Poyraz’dan da dinlemek zihnimi daha da berraklaştırdı.

95’ yangınından önce, teknik altyapı ve uzman personel açısından çok kötü bir noktada olduğumuz söylendi. Poyraz’ın da söylediklerine göre, 95’ yangını bize bayağı bir ders verdi. Ardından bugün de kullanılan arazözler - su tankerleri temin edildi, yasal değişiklikler yapıldı, eksik personelin giderilmesi sağlandı. Tabi ki bunlar yeterli değildi ama ciddi bir ilerleme kaydedildi, Poyraz’ın deyimi ile devrim yapıldı. Lakin gerisi getirilmedi. Hele de ikinci sırada olan (ki artık üçüncü) 2020 yılında yaşanan yangından sonra ise hiçbir iyileştirme gerçekleştirilmedi.

Özellikle şu anki personel sayısına bakıldığında, ülkede onca manasız atama – işe alım yapılırken, Orman Dairesi’nin teşkilat yasasında belirtilen 45 memur, 7 mühendis hâlâ eksik. Bu denli önemli bir dairenin personeline yatırım yapılmaması, münhal açılmaması ve mevsimlik işçi olarak tüzüğe göre her yılın Nisan – Kasım aylarında çalıştırılan 125 işçinin, yangın hazır kuvvet ekibinin aslında bir seçim yatırımı olarak kullanılması (sürekli değiştirilmesi) kabul edilebilir değil. Hepimizim malumudur ki, yangın yönetimi gibi bir meselede, yetişmiş, düzenli olarak eğitilmiş, tecrübeli bir ekip, hayati öneme sahiptir. Maalesef bu dikkate........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play