We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önce Demokrasi

1 2 1
25.09.2021

Ekim 2020 tarihinde, Kıbrıslı Türk siyasi tarihinde gerçekleştirilmiş müdahale, siyasi sistemimizde kısa sürede telafi edilmeyecek denli büyük bir yara açmıştır. Müdahale süreci boyunca, Kıbrıslı Türklerle - Ankara karşı karşıya konumlandırılmaya çalışılmış, Ersin Tatar’ın desteklenmesi için yapılan girişimler “Ankara sizden bu desteği istiyor” çerçevesine oturtulmuştur. Seçim sürecinde oyunu kurgulayanlar, önlerinde bu karşıtlık üzerinden hareket edebilecek oldukça güçlü bir zemin bulmuş ve bunu tepe tepe kullanmışlardır.

Ankara adına Ersin Tatar’ın tercih edilmesi için adaya konuşlandırılan “temsilcilerin” baskıcı ve yıpratıcı yöntemleri korku düzenini Türkiye’den KKTC’ye transfer etmekten başka bir şey değildi. Kıbrıslı Türk siyasi aktörlerin “yapıcı ve akılcı” ilişki beklentisi ve tercihi, “korku ve güç” üzerinden şekillendirilmeye çalışılarak, kuzey Kıbrıs’taki yeni düzen güçlü-muhtaç ilişkisi ile yeniden şekillendirilmeye başlandı.

Nasıl olsa buralarda da, haysiyeti değil biati tercih edecekler elbette bulunurdu. Bulundu ve atandı.

* * *

Seçimlere yani bir açıdan demokratik düzenimize yapılan ve ardı arkası gelen müdahale ile, Kıbrıslı Türk siyasi, sosyal ve ekonomik düzeni yeniden şekillendirilmeye çalışılmaktadır. Yeni vatandaşlıklar, yasa tanımazlık, hukukun yok sayılması, tarihimizi yeniden şekillendirme çalışılmaları, yeni kimlik tesisi…uzar gider. Bugün “yalanın ve........

© Yeni Düzen


Get it on Google Play