We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

PATEK PHİLİPPE

7 0 0
31.07.2022

Son yılların en karlı yatırımlarından en önde gelenin lüks saat olduğunu duymak pek inandırıcı olmasa da bu son 3-4 yılın en net gerçeği. Örnek vermek gerekirse, bir Patek Philippe'i resmi mağazasından satın alıp kapının dışında hemen 4 misline satabilirsiniz. Geçen yazımda belirttiğim gibi bu geri dönüşü size getirecek piyasada üç saat var. Patek Philippe, Audemars Piguet ve Rolex. Geçen hafta bu üçlünün ilki Audemars Piguet tarihçesine yer vermiştim, sırada Patek var.


Patek Philippe SA, 1839 yılında Cenevre Kantonu’ndaki Vallée de Joux’da kurulan İsviçreli lüks saat ve saat üreticisidir. Marka 1932’den beri İsviçre’deki Stern ailesine aittir. Kuruluşundan bu yana kesintisiz saatçilik geçmişine sahip dünyanın en eski saat üreticilerinden biridir. En karmaşık mekanik saatlerden bazıları dahil olmak üzere üst düzey saatler tasarlar ve üretir. Şirket, dünya çapında 400’ün üzerinde perakende satış yerini ve Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya genelinde bir düzineden fazla dağıtım merkezini işletmektedir. 2001 yılında Cenevre’de Patek Philippe Müzesi’ni açmıştır.

Bu marka, dünyanın en prestijli saat üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yıllar içinde, önemli saat sahipleri arasında şu kişiler yer almıştır: Kraliçe Victoria, Kraliçe 2. Elizabeth, Papa 9. Pius, Marie Curie, Albert Einstein, John F. Kennedy, Nelson Mandela, Pablo Picasso, Pyotr Çaykovski ve Leo Tolstoy. Aralık 2019 itibariyle, dünyanın açık artırmalarda satılan en pahalı on saati arasında yedi tanesi bu saatler olmuştur. Özellikle, Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010, şimdiye kadar açık artırmada satılan en pahalı saat (ve kol saatinin) unvanını (31.19 milyon ABD doları veya 31 milyon CHF), 1989’a kadar dünyanın en karmaşık mekanik saati olan Philippe Henry Graves Supercomplication, açık artırmada satılan en pahalı cep saati unvanını (24 milyon ABD doları veya 23.237.000 CHF) korumaktadır.

Patek Philippe ilk adımlar

Polonyalı saatçi Antoni Patek, Çek doğumlu Polonyalı ortağı Franciszek Czapek ile birlikte 1 Mayıs 1839’da Cenevre’de Patek, Czapek & Cie’yi kurdu ve cep saatleri yapmaya başladı. Ama sonunda anlaşmazlıklar nedeniyle ayrıldılar ve şirket 18 Nisan 1845’te tasfiye edildi. 1 Mayıs 1845’te Czapek, yeni bir ortak Juliusz Gruzewski ile Czapek & Cie’yi kurdu. Öte yandan, Patek’e yakında anahtarsız sarma mekanizmasının mucidi Fransız saatçi Adrien Philippe de katıldı ve 15 Mayıs 1845’ten itibaren yeni bir şirket olan Patek & Cie ile saat işine devam etti. 1 Ocak 1851’de şirketin adı resmen Patek, Philippe ve Cie olarak değiştirildi. Aynı yıl, İngiltere Kraliçesi Victoria, Londra’daki Büyük Sergi’de........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play