We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MAKYAJIN TARİHÇESİ

10 0 0
17.07.2022

Makyaj tarihi milattan binlerce yıl öncesine kadar gitmektedir. Mısır duvar resimlerinde figürlerin yüzlerinin hep makyajlı, boyalı olarak çizildiği dikkatleri çekmektedir. Eski Mısır'da özellikle gözleri belirginleştirmek için sürme çekilmesi günümüze kadar gelen bir uygulamadır. Eski çağlarda savaşlara hazırlık törenlerinde ve savaşa gidilirken erkeklerin yüzlerini çeşitli bitkilerden elde edilen boyalarla boyadıkları bilinmektedir. Yine bu çağlarda dini törenlerde büyücü rahiplerinde yüz boyaları dikkat çekicidir.


Yıllar geçtikçe makyaj genelde kadınların yaptığı ve güzelleşmek için uyguladıkları bir işlem haline gelir. Yanakları ve dudakları renklendirmenin daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığı keşfedilir ve uygulanmaya başlar. Boyalar bitkilerden elde edilen boyalardır. Yüzü beyazlaştırmak için kullanılan pudralar yaygınlaşmış, gözlere sürmeler çekilmiştir. Ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra güzelliğine düşkün, makyaja meraklı kadınlardan biridir. Eski dönemlerde gösteri sanatı iyice ortaya çıkmaya başladıkça sahne makyajı ortaya çıkmaya başlar. Altıncı yüzyıl civarında sahne makyajı yapılmaya başlar. Artık dünyada yüz hatlarını güzelleştirmek için makyaj malzemeleri kullanılmaktadır. Teknikler ve malzemeler çok gelişmiş ve üreticilik önem kazanmıştır.

Makyajın bilinen anlamı yüz ve cildin, güzelleştirme amacı ile çeşitli kozmetik ürünlerle boyanmasıdır. Bunun yanında, sinema ve tiyatroda, artistik efektlerle, vücut ve yüz hatlarının........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play