We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AUDEMARS PİGUET

4 0 0
24.07.2022

Tasarım ve komplikasyonların öncüsü olan Audemars Piguet, İsviçre’nin en prestijli lüks saat markalarından biridir. Vacheron Constantin ve Patek Philippe ile birlikte ”Big Three” yakıştırmasıyla anılmaktaydılar ancak artık Vacheron Constantin'in yerini Rolex almış durumda. Böylece "Big Three" artık Audemars Piguet, Patek Philippe ve Rolex markalarından oluşuyor.

Audemars Piguet – Royal Oak saat modeli, lüks saat piyasasının en ünlü modellerinden biridir.

Markanın simgesi olarak kabul edilen ”Royal Oak” lüks spor saati konseptinin öncüsü olarak kabul edilmektedir. Audemars Piguet ayrıca, astronomik saat komplikasyonları, ultra ince mekanizmalar, iskelet saat tasarımları ve chiming konusunda çok uzun tecrübelere ve başarılara sahiptir.

140 yıldan fazla bir süredir var olan markanın, başarısı için Audemars ve Piguet ailesi 4 kuşaktan beri çalışmaktadır. Audermars Piguet, hala onu kuran aileler tarafından yönetilen en son bağımsız İsviçre saat markasıdır. Var olduğu günden beri Audermars Piguet, saatçilik dünyası için her zaman değer verilen markalardan birisi olmayı başarmıştır.

Girişimleri ile saatçilik dünyasının dışında da kayda değer etkileri olan marka, Art Basel ortaklığı ve bireysel komisyonların aracılığı ile, çeşitli çağdaş enstalasyon sanatçılarına sponsorluk yapmaktadır. Ayrıca orman koruma vakfına sponsor olan markanın, spor dünyası ile de ortaklıkları bulunmaktadır.

Audermars Piguet saat markasının erken tarihi

Audemars Piguet, 1875 yılında, Cenevre’nin kuzeyinde Vallee de Joux kasabasına bağlı bir köy olan, Le Brassus’ta kurulmuştur.

Valle de Joux’un zengin saatçilik tarihi

Audemars Piguet’in kurucuları Jules Louis Audemars ve Edward Auguste Piguet, genç yaşlarında saatçilik sanatını öğrenmeye başladılar. Valle de Joux’da doğup büyüdüler ve bölgenin olağanüstü saatçilik mirasından faydalandılar. Valle de Joux, Jura dağlarında bulunan yüksek rakımlı bir vadidir. Kışları çok sert geçen bölgeye “İsviçre’nin Sibiryası” denmektedir. Çok sert geçen kış koşulları, uzun ve ıssız geçen kışları yüzünden dışarı çıkamayan bölge sakinlerinin saatçilik yaptıklarına inanılıyor.

Bölge, saatçiliği 1600’lü yılların sonlarına doğru, çoğu saat ustası olan Huguenot göçmenleri sayesinde tanıdı. Valle de Joux, 19. yüzyıla geldiğimizde, saatçilik endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Günümüzde bu bölge,........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play