We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GÜVENMEK

2 1 0
04.03.2021

İnsanın toplumda varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi güven ilişkisine bağlıdır. İnsan daha henüz cenin mesabesindeyken en korunaklı olduğunu bildiğimiz plesantanın içinde her türlü tehlikeye karşı güven içindedir. Bu güven hem fiziken hem de ruhendir. Anne denilen en güven verici canlının rahminde sarıp sarmalanmış bir şekilde kendisini dünyada en çok sevecek kişinin kollarına kavuşacağı günü bekler insanoğlu. İnsan dünyaya gelirken ilk hissettiği duygu; acı ve güvenin birlikte harmanlandığı garip bir yaşamın atmosferidir. Bu atmosferi daha doğarken ciğerlerine giren havanın etkisiyle yaşadığı ilk acıya feryat ederken bebek, birden kendini sımsıcak bir kucağın kollarında bulur ve o sevgi dolu bakışlarla güvende olduğunu anlayarak susar.

Sarsılmak

Hayatta hep sınırlarımız olmalı ve bu sınırları nasıl nereye koyacağımızı benlik varlığımızı keşfederek anlamalıyız. Bunun için önce kendi öz benliğimizi keşfetmeliyiz. Önce annenin ve babanın büyüyen bu tatlı canlıya güvenmesiyle başlıyor her şey. Özümüze, kendimize yaradılıştan bize üflenen ruha tam teslim olmakla devam ediyor güvenme duygusu. Çocuğa nereye kadar güven ipini esneteceğimizi öğretmek ve kendi sınırlarını anlamasına fırsat vermemiz gerekiyor. En büyük sarsıntıyı insan, kendine olan güvenini başkaları ile karşılaştırmasıyla yaşıyor. Çoğu zaman kendimizi başkalarıyla eşitlediğimizde hayal kırıklığına ve güven kaybına uğrayacağımız bize öğretilmiyor. Bunu acı deneyimlerle başımıza gelince bir süre sonra anlıyoruz. Çünkü insana güven konusunda asla tereddüt yaşamayanlar en güvenilir insanlardır. Herkesi kendi gibi zanneden insanlar bir gün güven sarsıntısıyla ter içinde bir kâbusa uyanırlar.

İletişimin engeli

Anana babana bile güvenmeyeceksin denildiği bir toplum haline geldiysek eğer o zaman, geçmiş olsun demek gerekir. Çünkü tedavi edilmesi gereken bir toplumun içindeyiz demektir. İnsanların birbirine güvenemediği bir toplumu yasalarla düzeltmeye çalışırsak problem yaşarsınız. Devlet ve millet birlikteliği değil ayrımı ortaya çıkar ki bu bizim devlet millet birlikteliğinin de dibine dinamit koymak demektir. Oysa insanlar kendi içlerinden gelen bir refleksle doğruyu tercih etmeliler. Sınırlarını bilerek kendine güvenen ve karşısına da sınırlarını hissettirerek güvendiğini anlatan bir toplumda iletişim daha sağlıklı olur. Gönül isterdi ki hesapsız kitapsız bir güven ilişkisi olsun. Ancak bu insanoğlunun doğasına aykırı bir şey. İnsan her zaman güvenilir olmadığı gibi her zaman güvenilmez de değildir. İnsan kendini tanıdıkça karşısındakine ne kadar güvenmesi gerektiğini de öğrenir. O yüzden güven duygusunun öğretilmesi, geliştirilmesi ve toplumda nasıl bir duruş sergileyeceğini kişinin erkenden öğrenmesi sağlıklı iletişim kurması açısından çok önemlidir.

Yeniden güvenmek

En zor aşama inandığımız değerlerin güvendiklerimiz tarafından güven kaybına uğratılmasından sonra tekrar ayağa kalkmaktır. İnsan güven duymak ve güvenilmek üzere yaratılmıştır. Güven duymadan bir insan yaşayamaz. Temeli sağlıklı bir birey eninde sonunda kendini bu yaşadığı........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play