We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KAHVE BAHANE

11 0 0
01.07.2022

İnsan, mazeretler üretmeyi seviyor. Aslında mazeretlerimiz yeni kapıların açılmalarını da sağlıyor bizlere. Durup dururken bir konuyu ya da şu anda yazmayı düşündüğüm bu yazıyı bile bir mazereti ileriye sürerek yazabiliyorum. Biz buna ister mazeret diyelim, ister sebep-vesile diyelim anlayacağımız odur ki vesilesiz, sebepsiz, mazeretsiz insan insana, insan sevdiğine, insan hasretle kavuşmak istediklerine erişemiyor.

Hani ecdadımız ifade etmişler ya; "gönül ne kahve ister ne kahvehane/ gönül sohbet ister kahve bahane" diye aynene öyle. Bir yıla yaklaşan bir süredir her pazar Diyanet Televizyonunda "Kahve Bahane" diyerek izleyicilerin karşısına çıkmak, her hafta yeni bir konukla muhabbeti kahveye bağlamak önemli. Elbette her konuğun kendine has üslubuyla çocukluğundan bugünlere gelme hikayelerini samimi, içten, hisli terennümlerle hayatın zorluklarıyla gereçekleştirilen mücadelelerin nasıl insanı güçlü kıldığına tanıklık ettik, etmeye devam ediyoruz. Televizyonlar dünya insanın hayatını tepeden tırnağa şekillendiriyor. Bunu bilerek ilkeli yayınlar yapan, insanın fıtratına uygun programlarıyla dünyanın dört bucağında izlenen Diyanet camiamıza, Televizyon yöneticilerine, bütün programcılarına, yapımcılarına, izleyicilerine şükranlarımı iletiyorum.

İlk programımıza Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Hasan Kaçan'ı konuk etmiştim. Konyada çok kıymetli bir dostunu ebedi yurda uğurlayarak mazeret üretmeksizin sete çekime gelmişti. Yaz döneminde Kuleli Askeri Lisenin ön tarafındaki tarihi caminin avlusunda çekimleri açık havda, boğazın kıyısında, bir yandan gemileri, diğer yandan şairlerin, yazarların, seyyahların, ilim ve irfan sahibi insanların yazmaktan büyük keyif aldığı İstanbul'u canlı kayıtlara düşürmeye gayret ettik, ediyoruz. En son izlediğiniz, Çizer-yazar ve sanatkar Hasan Aycın, MÜSİAD Başkanlarından Ömer Cihad Vardan, Hattat Hüseyin Kutlu, Sanatkar, Bestekar, Oyuncu roman yazarı ve sesiyle Anadolu’nun yankısı haline gelen Ahmet Şafak misafirimdi. Büyük bir keyifle hayat hikayelerinin arasından kendimize çıkardığımız derslerle nasıl başarılı olunması gerektiğinin yollarını ve yöntemlerini öğrenmiştik.

İlkokul yıllarımdan hatırladığım Ziya Gökalp'in "Ala Geyik" şiirinden kısa bir bölüm buraya oldukça şık düşlecek;........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play