We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YAKINLAŞMA RÜZGARLARI

1 0 0
06.09.2021

Afganistan’da geçici hükümet Taliban mensupları arasında, şimdilik ılımlı bir tablo çizmek ve dünya kamuoyuna iş birliklerine hazırız mesajı vermek için kuruldu. Bu esnada Taliban’ın yöneliminden bağımsız aktörler sahada kendilerini konumlandırmak için adımlarını atmaya da başladılar.

Afganistan’daki son tablo

Aslında geçtiğimiz hafta gösterdi ki Taliban yönetimi sürecin kendisi için hızlı işlediğini ve çok kolayca kontrolünden çıkabileceğini fark etmiş görünüyor. Bir yandan Penşir üzerinden direnişi kırmaya ve geçiş hükümeti sonrası pazarlıkları ülkede kontrolü sağlamış bir aktör olarak sürdürmeye çalışıyor, diğer yandan Taliban ile terörle mücadele konusunda iş birliği yapabiliriz diyen ABD’ne mesaj vermeye çalışıyor. Zira Taliban, Afganistan’daki varlığının sadece son 10-20 yıla sıkıştırılarak, “terör ile mücadele” meselesi üzerinden araçsalaştırılmasından memnun görünmüyor. Doha Anlaşması ve ABD’nin “oldu-bitti” tavrı Taliban yönetiminin beklentilerini yükseltmiş durumda. Bu nedenle Taliban, şu ana kadar meşruiyet-arabuluculuk sağlama konusunda işi başkalarına havale etme ve perde gerisinde kalma eğilimindeki ABD’ye, işi anlaşılır nedenlerle ağırdan alan Rusya’ya ve sahada son derece başarısız olan AB’ye bundan sonra Çin ile kol-kola “dışarıya açılacağız” mesajı verip duruyor. Taliban’ın “büyük güçler” konusundaki sabırsızlığı anlaşılabilir ve bu bölgesel güçlere zaten var oldukları sahada- ki Pakistan, İran ve Katar’ın sahada farklı araçlarla varlık gösteriyorlar- yeni riskler ve fırsatlar, fırsatlarla beraber yeni rakipler getirebilir. Bu resim, ABD’nin sahayı terk etmekteki fütursuzluğu ile birleşince geçtiğimiz hafta bölgesel diplomasinin hızlanmasına, hızlanan bölgesel diplomasi içerisinde de yakınlaşma/işbirliği mesajlarının verilmesine neden oldu.

Bağdat Konferansı bize ne anlatıyor?

İlk mesaj geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Irak’a komşu ülkelerin davet edildiği, Türkiye’nin yanı sıra İran, Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) üst düzey yetkililerin katıldığı Bağdat Konferansında verildi. Konferans esnasında gerçekleşen yan görüşmelerin (ki İran-BAE, Mısır-Katar görüşmeleri rüzgârın nereden nereye doğru estiğini gösteriyor) ötesinde Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı’nın sonunda verilen aile resmi ve bölgesel istikrar vurgusu önemliydi. Resmin bize çok açıkça anlattığı iki husus var. İlk husus Avrupalıların telaşı ile ilgili.

Avrupalıların telaşı

ABD’nin Afganistan’dan........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play