We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TEMEL SORUNUMUZ İSRAF

4 0 0
13.06.2022

Daima iddia etmişimdir: Türkiye’de her şeyden önce israfın; enerji, su, özellikle gıda kayıplarının düzeyinin belirlenmesine ve sonuçlarının ciddi bir tehlikeye uyarı niteliğinde duyurulmasına ihtiyaç vardır.

Hani, her şeyin başı derler ya, o misal.. İsraf, tasarruf ve bilinç..

- DÜNYADA DURUM

Geçtiğimiz son birkaç ayda, küresel enflasyondaki artış pek çok Avrupa ülkesinde enerji kriziyle mücadele planlarının devreye sokulmasını sağladı. Artan elektrik ve gaz fiyatlarıyla ‘başa çıkamayan’ Avrupa ülkeleri peş peşe, enerjide tasarruf eylem planını açıkladı.

Almanya'nın ‘duş süresini kısaltma’ tavsiyesini, İtalya, İspanya ve Yunanistan'da ‘klimalara müdahale’ haberleri izledi.

Fransa'da enerji krizinin yeni bir protesto dalgası oluşturacağı konuşulurken, kimi ülkeler sokak aydınlatmalarının gerekli olan asgari düzeye indirilmesi için çalışma başlattı.

Güney'de, Akdeniz Avrupa'sında tedbir haberleri birbirini izlerken, Kuzey Avrupa'dan, İskandinav ülkesi Danimarka'dan dünyaya seslenen Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, dikkat edilmesi gereken bir uyarıda bulundu:

"Dünya birinci küresel enerji krizini yaşıyor."

- 500 BİN EURO’YA KADAR PARA CEZASI

Tasarruf bununla da sınırlı kalmadı, Avrupa ülkelerinde.

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, ülkedeki gıda israfını önlemek amacıyla bir dizi kararlar alarak, önlemlere uymayanlara 500 bin Euro’ya kadar para cezası verilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

İspanya'yı bu kararı almaya iten neden, ülkenin Tarım Bakanlığı verilerine göre 2020'de İspanya'da kişi başına ortalama 31 kilogram/litreden toplam 1 milyar 364 milyon kilogram/litre gıda ürünün çöpe atılmış olması.

İspanya, Avrupa Birliği ülkeleri içinde Fransa ve İtalya'nın ardından gıda israfını önlemeye yönelik yasa çıkaran 3'üncü ülke oldu.

- TÜRKİYE'DE DURUM

Peki ya Türkiye.. En basit haliyle duruma göz atarsak:

BM Gıda İsrafı Raporu'na göre, her yıl........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play