We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KALP KRİZİ.. PARANIZ YOKSA VAY HALİNİZE!

1 0 0
16.08.2021

Yirmi yıl önce, 14 Ağustos'ta, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözüyle kurulan AK Parti’nin, kesintisiz iktidarı döneminde, özellikle sağlıkta hayata geçirdiği projeler ve yenilikler şüphesiz devrim niteliğinde.

Sık sık hatırlatılan doktor ve eczane kuyruklarından, dünyaya örnek bir modele geçişi başaran AK Parti hükümetlerinin sağlık alanındaki mucizesinin, sınırları aşarak Türkiye’yi uluslararası bir sağlık üssü konumuna taşıdığı bir gerçek.

Üstelik, "tamamen ücretsiz" olan pek çok teşhis ve tedavi hizmeti de cabası.

Nitekim, 2003’te yüzde 39,5 olan “Sağlık Hizmetlerinden Memnuniyet” oranının, 2016’da yüzde 75,4’e çıkması inşa edilen sürecin sonucu.

Ancak…

Bu oranın üç yıl gibi kısa bir sürede 2019’da, yüzde 67,1’e inmesi de hayli düşündürücü.

Sahayı gözlemleyen diğer herkes gibi, özel hastanelerin bu süreçteki yönetmelikleri ‘takmayan’ keyfi uygulamalarının, memnuniyetsizlikteki etkisini anlamanız çok da uzun sürmüyor.

Hele hele, yakın çevrede ortaya çıkan "kalp krizi" vakalarını gördükçe…

***

HER 2,5 DAKİKADA 1 KİŞİ ÖLÜYOR

Tüm dünyada ölümlerin yüzde 30'unu oluşturan kalp ve damar hastalıklarının Türkiye’de de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olduğu bilinen bir gerçek…

Her 2,5 dakikada 1 kişinin ölümü anlamına gelen bu veri, aslında durumun “kırmızı alarm” seviyesini de geçtiğini açık şekilde ortaya koyuyor.

Uzmanlar, sık sık “pandemi döneminde kalp hastalıklarından yaşam kaybı oranlarının yükseldiğini” tekrarlasalar da, maalesef süregiden salgın, durumu perdelemeye devam ediyor.

Üstelik, araştırmalarda ortaya çıkan koronavirüs salgınının pik dönemlerinde kalp........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play