We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE 'KAYKAY' GÜNDEMİ

5 0 0
04.06.2021

Yataktan kalkan bir çift..

Kadın erkeğe sesleniyor:

Bu yataktan kurtulmanın vakti geldi.

-Tamam da, nasıl?

- Atarııız..

Sonrası malum; önce çöp kamyonunu durdurma denemesi, olmayınca çöp kutusu..

O da mı olmadı, masmavi denize fırlat gitsin.

Ha, o da olmadıysa, ağaçların arasında (muhtemelen bir orman içi ya da koru) açtığın bir çukura göm..

Eskiyen yataklarından kurtulmak için türlü yollara başvuran ancak yataktan kurtulamayan çiftin yüzünün Hülya Avşar’dan aldıkları haberle güldüğü, Bambi Yatak, "Değiştirme Kampanyası"nın reklam filmi.

'Çevre Haftası'nın hemen öncesinde, ulusal yayında.

Neredeyse tüm TV kanallarında agresif bir planlama ile milyonlara ulaşıyor.

Reklamın, yaşam biçimlerini ve alışkanlıkları değiştirmede ya da benimsetmede ne denli etkili bir güce sahip olduğunu bilen bir reklamcı açısından, bu film "kasıtlı" ve "bilinçli " bir tercihtir..

Hele hele, bizim camianın profesyonellerinin yakından takip ettiklerini bildiğim, ikna psikolojisi üzerinde yaptığı çalışmalarla ve yazdığı eserlerle tanınan Amerikalı sosyal psikolog William J. McGuire'ın, "Reklam, her işletme için tanıtım aracı olarak bilinse de; müşterilerin üzerinde bırakmış olduğu etki, tanıtımdan çok daha fazlasıdır." tespitinden haberdar olmamaları düşünülemez..

DUYARLI TOPLUMUMUZA BİRKAÇ SORU

Sormak isterim, “yeşil reklama” yatırımın zirveye çıktığı günümüzde, “dünyanın hemen her alanı sizin için çöplüktür” mesajı veren bu filme, şirket sahibi, yöneticileri nasıl onay vermiştir?

İkincisi, Reklam Özdenetim Kurulu’nun Reklam ve Pazarlama İletişimi Uygulamalarına Yönelik Genel Hükümleri, “Çevreye İlişkin Tutum” başlıklı 22. Maddesinde açıkça ifade edilen, “Pazarlama iletişimi, çevre alanındaki yasaları, özdenetim esaslarını veya çevre konusunda toplumda genel kabul görmüş davranış biçimlerini olumsuz etkilememeli; bu olumsuz davranış biçimlerini teşvik veya tasdik edici nitelikte olmamalıdır.” ilkesine açık bir aykırılık söz konusu değil midir?

Üçüncüsü, dünyanın takdir ettiği “Sıfır Atık” mücadelesini yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere; ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı), Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Doğa Derneği, ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı), Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Deniztemiz / Turm epa Derneği vb. kurum ve kuruluşlar, neden -en azından- “Ya arkadaş burada bir yanlışlık var?” demezler..

........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play