We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BELEDİYELER ARTIK RADYOCULUK YAPIYOR

2 1 0
06.03.2021

Yerel seçimler biteli bir buçuk seneyi geçti. İBB ve yerel belediyelerinin faaliyetleri yavaş yavaş kendilerini göstermeye başladı. Bir vatandaş olarak özellikle İstanbul ilçeleri ve İBB’nin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Özellikle pandemi döneminde İBB ile bazı ilçe belediyelerinin olumlu ve olumsuz çalışmaları bayağı bir ilgimi çekti.

CHP belediyeleri sosyal devlete yakın

CHP Belediyelerinin biraz daha sosyal devlet anlayışına işler yapması insanların takdirini topluyor. Özellikle Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB’nin “Askıda Fatura” projesi müthiş bir proje. Yardımsever insanların, faturalarını ödeyemeyen insanlara yardımcı olarak onların faturalarının ödemesi fikri çok kaliteli bir fikir. Bu proje bence dünya çapında bir proje. Pandemi döneminde çok kişi faturasını ödeyemeyecek seviyeye geldi. Esnaf, kapanan dükkanlar, işlerinden kovulan insanlar…

Özetle ihtiyacı olan insanların sayısı çok arttı. Kendi çevremden de görüyorum, bizzat kendimde yaşıyorum. Hepimiz tarihimizin ekonomik olarak en kötü dönemini yaşıyoruz. Bu insanlar arasında çok daha kötü durumda olanlar da var. Öyle ki faturalarını dahi ödeyemiyorlar. Bu “askıda fatura” projesi pandemide ilaç gibi geldi insanlara ve CHP belediyecilik hizmetinde kocaman bir artı aldı.

AK Parti ilçe belediyeleri radyoculuk yapıyor

CHP Belediyeleri pandemi döneminde biraz daha hizmet odaklı bir görünüm sunarken AK Partinin özellikle İstanbul ilçe belediyelerinde bir ödül töreni ve radyo yayıncılığı furyası yaşanıyor. Daha önce Fatih Belediyesi ödül törenlerine çok ciddi paralar harcamıştı. Bilmem ne mikrofon yarışması vs derken bayağı bir paralar gitmişti.

Bu ödül törenleri bir yandan devam ederken diğer yandan da ilçe belediyeleri web radyolarına yüksek bütçeler harcamaya başladı. Mesela Başakşehir Belediyesi “Radyo Başakşehir” adlı internet radyosunu, Esenler Belediyesi ise “Radyo Esenler” adlı internet radyosunu kurdu. İnternet radyosu kurmak güzel ve maliyetsiz bir iştir. Yılda üç, dört bin liraya kurabilirsiniz. Ama siz o internet radyosunda taş çatlasa yüz kişiye yayın yapacaksınız diye binlerce lira harcarsanız “neden?” diye sorarlar. Bir de Esenler Belediyesi her yıl bir tane de ödül töreni düzenliyor. Sağa sola ödüller veriyor. Bu ödüllerin hepsi de aynı mahalleye gidiyor. Fix yerler var oraya gidiyor. Üstüne bir de bilmem kaç bine yakın kişinin oylaması süsü ekleniyor. Ne noter tasdiği var ne e-imza ne de benzeri bir veri. Arada bir muhalefete yakın adayları da dostlar alışverişte gözüksün diye ekleniyor, sonrada iş bitiyor.

Belediyenin radyoculukla işi ne?

AK Parti belediyeleri son birkaç yıla kadar ihtiyacı olan insanlara destekleri ile anılıyordu. Şimdi bakıyorum, kendi mahallelerine dağıtılan ödüller, pahalı lüks internet radyoları, pahalı stüdyolar …

Bu paralara yazık değil mi? Yüz kişinin bile dinlemediği internet radyolarına devasa stüdyolar ve büyük harcamalarla belediye bütçesini israf etmek doğru mu? İşin bir diğer ilginç tarafı da bu internet radyolarında karasal radyolar gibi programcılar da çalıştırılıyor ama tüm programcılar aynı mahallenin insanları. Belediyeler “bizden değilsen sana su bile yok” modunda takılıyorlar. Hem israf hem de ayrıştırma.

Halkın gözünde dikkat çekiyor

Ortaya çıkan tablo düşündürücü. Pandemide devletten yardım bekleyen milyonlarca insan varken, AK Parti ilçe belediyeleri israf ekonomisi........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play