We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SAKATA GELDİK!

5 0 0
21.09.2021

Milli ara falan derken daha ligin hemen başlarında olduğumuz şu günlerde takımlarımız özellikle de Avrupa Kupaları’nda ülke puanı için ter döken İstanbullu üç kardeşin başı yaşanan sakatlıklardan dolayı dertte.

8 yabancı ve 3 yerli oyuncu ile oynama mecburiyeti ile de birleşince bu sakatlıklar takımlarımızı bırakın ideal on birlerini, sağ beki solda, stoperi kanatta oynatacak hale getirdi.

Futbolcu fizyonomisinde yaşanan sakatlıkları spor hekimleri genel olarak iki kısımda mütalaa ederler: Adale sakatlıkları ve darbeye bağlı sakatlıklar. Bunun ikincisi için alınacak çok fazla bir tedbir ve önleyici hekimlik adına bir çâre ne yazık ki mevcut değildir. Maç içerisinde futbolcunun kafası yarılır, -Allah muhafaza- ayağı bile kırılabilir. Tekme yer, dirsek yer, çarpışır vesaire vesaire. Hemen müdahele edilerek durum önce stabl hale getirilir sonra duruma göre ya iki fıs fıs (soğutucu sprey) sıkıp sahaya sürülür ya da kafasına, bacağına bandaj yapılır gene görevine döner, en olmadı tabela kalkar ve oyuncu değişilir.

Ama adale/kas sakatlıkları için önleyici bazı tedbirlerin mevcut olduğu ve idman öncesi ve sonrasıyla maç sırasında........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play