We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KOÇAKLAMA

4 0 0
30.03.2021

Millet olarak oldum olası hamaseti severiz, Hollanda ve Norveç maçlarından sonra da aynen böyle oldu. İçeride-dışarıda fark etmeden her iki rakibimize de üçer-dörder tane sallayınca gaza geldik ve sanki Dünya Şampiyonu olmuşçasına bir abartma, bir pohpohlama, sormayın gitsin.

Elbette alınan her iki sonuç da bizim için oldukça önemli ve altı puan hedefe yürüyüşte paha biçilemez ama esas kıymetli olan bu akşam Olimpiyat Stadı’nda oynayacağımız Letonya maçından da galip çıkabilmekte.

Lise yıllarında edebiyat derslerinde konu “halk edebiyatı”na geldiğinde öğrenmiştik. Güzelleme vardı, koçaklama vardı hatırlayanımız olacaktır. Koçaklama denince de Dadaloğu ve Köroğlu gelir akla.

“Şahlar şâhı divan açar, Divan gümbür gümbürlenir. Merd dayanır nâ-merd kaçar, Meydan gümbür gümbürlenir.” satırlarını hepimiz hatırlarız.

Milli maçtan sonra televizyonların spor programlarında boy gösteren abi ve amcalarımız aynen bu moddaydı. Onların gazıyla coşan sosyal medya leşkerleri de başladılar koçaklamaya hem de ne koçaklama? Köroğlu veya Dadaloğlu duysa “durun abartmayın bre kızanlar” derdi.

Allahtan ki Şenol Hoca akl-ı selim bir adam. (Ya başımızda........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play