We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KARANLIK ODA

2 0 0
09.12.2020

Köroğlu’nun “tüfenk icat oldu, mertlik bozuldu” dediği gibi VAR icat oldu, futbol bozuldu diyesi geliyor insanın, onca yaşanandan sonra.

Köroğlu, tüfenk icat oldu mertlik bozuldu derken; eskiden insanlar kozlarını karşı karşıya gelip paylaşırlardı, bu ya bir tabanca ile ya bir bıçak ile ama ille de yüz yüze olurdu. Düşmanını görür, yapacağı hamleyi az-çok tahmin eder, ona göre sen de hamleni yapardın demek istiyor olsa gerek.

Tüfeğin icat olmasıyla, uzun menzilin verdiği avantajla artık düşmanla karşı karşıya gelmeye gerek kalmadığından tam Çetin Altan’ın çok nefis bir benzetmeyle tarif ettiği gibi; doğu kültüründe pusu vardır, batı kültüründe düello gerçeği daha da öne çıkmıştır. Bizde düello bilinmez, kin ve hınç, pusu ile tedavi edilir bir sızıdır yüreklerde hem de tüfeğin de sağladığı uzun menzil keskinliğiyle.

VAR’dan önce hakem sahada ne görürse –aklındaki tüm tilkilerin kuyruklarıyla birlikte- onun kararını verir, hükmü uygular, infazı sağlar ve oyuna devam ederdi. Bir iki itiraz, yuh-muh derken oyun kaldığı yerden devam eder ve bir şekilde netice sahada yüz-yüze, karşı-karşıya alınırdı.

Oysa şimdi işin içine VAR ve AVAR........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play