We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GENÇLİK PINARI

6 0 0
05.07.2022

Sondan başlayalım; Kırkpınar’ın bu sene 661. kez yapılan geleneksel yağlı pehlivan güreşlerini Cengizhan Şimşek kazanarak Altın Kemer’i takmaya hak kazandı. Çok güzel güreşler çıkardı Antalyalı pehlivan. Finaldeki rakibi Mustafa Taş’la birlikte çayırın tozunu attılar, maşallah diyelim. Kırkpınar bu sene gençlerin pınarıydı ve bu bize geleceğin gençlerin omuzlarında yükseleceği muştusunu verdi turnuva boyunca.

Gelelim işin “hikâye” kısmına: 14 farklı “boy”da 2 bin 475 pehlivan çayıra çıkmak için kayıt yaptırdı bu sene ki bu tüm zamanların rekoru. Bunların 54 tanesi de bizim primalarımız başpehlivanlarımızdı. İçlerinde yaşlısı genci (en yaşlısı Şaban Yılmaz en genci finalist Mustafa Taş’tı), yurdun dört bir yanından zembilini sırtlanıp Sarayiçi’nin yolunu tutup dualı çayırda nasibini arayan bahadırlar, baba yiğitler dolu tam 54 aslan parçasıydı bu geleneğin son nesil temsilcileri.

Cuma günü açılış seramonisi, yürüyüş, şenlik falan derken pek bir aksiyon olmuyor yıllardır. Belki bu kısmını biraz hareketlendirmek lazım gelecek senelerde. İşin Uluslararası kısmını uzun zamandır atlıyoruz nedense çok içe kapandık, bu şenlikte öncelikle Türk Dünyası’nın........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play