We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GECE GECE İCAT ÇIKARMA ARSÊNE!

3 0 0
09.03.2021

Komik-i Şehir Cem Yılmaz’ın bir esprisini müsaadesiyle biz de kullanalım. Telefonun icadı sırasında eşi Üstad Aleksander Graham Bell’e sesleniyordu ya “gece gece icat çıkarma Graham “ diye aynı o hesap oldu ünlü futbol adamı Fransız teknik direktör Arsêne Wenger’in futboldaki off-side kuralı ile ilgili yaptığı öneri. Bir nevi eski köye yeni âdet.

Futboldaki off-side kuralı aslında futbolu diğer tüm sporlardan ayrıştıran bir özellik ve matematik olarak oyunun felsefesini sağlama alıyor. Şu andaki mevcut bütün yapı bu off-side kuralı etrafında şekilleniyor. Hücum varyasyonları da savunma tedbirleri de bu kural etrafında şekilleniyor.

Bir zamanlar Liberal Parti ve onun lideri Besim Tibuk vardı hatırlarsınız. O başkan iktidara geldiklerinde her türlü yasakla birlikte off-side uygulamasını da kaldırarak “tam liberalleşme”ye gideceklerini vaat etmişti ama o günden beri bir türlü halkın teveccühüne mazhar olamadılar galiba Türk halkı off-side kuralından pek memnun!

Arsêne Wenger’e göre futbolda daha fazla gol olması ve daha çekişmeli maçlar yaşanması için off-side kuralında ufak bir........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play