We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EFSANEYİ YAŞARKEN

2 0 0
28.06.2022

Bu hafta sonunda Edirne Sarayiçi’nde tarihimizin yaşayan en büyük efsanelerinden birisine daha tanıklık edeceğiz. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin ufak tefek kesintilerle (savaş ve sıhhi şartlarının getirdiği zaruretlerden kaynaklı) günümüze kadar altı buçuk asırdan fazladır (661.’si bu sene) devam etmesi ve güreş severlerin bu festivali her sene daha büyük bir coşku ile beklemesi bile efsanenin büyüklüğü konusunda bir fikir veriyor gören gözlere, hisseden kalplere.

Pandemi şartlarının neredeyse tamamen geride kalmasıyla seyirci kısıtlamasıydı, maskeydi, mesafeydi derdi olmadan şöyle rahat rahat iştirak edebileceğiz, izleyebileceğiz pehlivanları hayırlısıyla.

Yaklaşık iki ay önce idrak ettiğimiz Ramazan Bayramı ertesinde hız kazanan mahalli yağlı güreş turnuvalarında iddialı ve nam salmış birçok güreşçi çıktı çayıra. Çok yaman kapışmalar oldu yurdun dört bir yöresinde. Daha ziyade Akdeniz ve civarındaki güreşler çok heyecanlı oldu bu sene de. Marmara ve Ege’deki belediyeler sağ olsunlar çok güzel güreş organizasyonları düzenlediler Kırkpınar öncesi. Kocaeli’den başlayarak Yalova, Bursa, Balıkesir, Denizli güreşleri vardı geçtiğimiz ay içerisinde altın kemerler havada uçuştu, yenen yenene, güreşen güreşeneydi........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play