We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD-FRANSA'NIN TERÖR DEVLETİ PROJESİ

7 0 0
26.10.2020

Türkiye kamuoyunun Suriye ve Irak’ı bölme çalışmalarına odaklanması için Erdoğan’ın bir konuşmasında dikkat çekmesi mi gerekiyor?

2020 yılının 8 Eylül tarihinde Haseke'de ABD himayesinde yapılan toplantıda ve ABD'nin temsilcisi Zahra Bille de katıldı. Suriye’deki Kürt Ulusal Konseyi ENKS ile öncülüğünü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin yaptığı Kürt Ulusal Birlik Partileri'nin sözde Kuzey Suriye yönetimi oluşturma projesi temelinde PKK kontrolünde sınırımızda bir “terör devletçiği” kurmak. ABD’nin Suriye’de 14 üs ya da askeri noktası bulunuyor. Aynı şekilde Fransa’nın da Suriye’de üsleri var.

Suriye’de Fırat doğusunu içine alan ve batı da Tel Rıfat ile Münbiç’i içine alan sözde Kuzey Suriye alanı çizilmeye çalışılıyor. PKK/YPG’nin Suriye uzantısı olan terör yapılanması SDG’nin elebaşı Mazlum Kobani kod adıyla Ferhat Abdi Şahin ABD’liler tarafından “General” olarak tanımlanıyorlar. ABD-Fransa ikilisi BAE fonlamasıyla Türkiye kamuoyundan birinci gündem olarak içinde PKK’nın da olduğu Suriye’de sözde bir Batı Kürdistan-Kuzey Suriye yapılanmasının peşinde. ENKS’nin silahlı gücü olan ve halen Erbil’de Barzani himayesinde bulunan ve kendilerini Suriye Peşmergesi (sözde Rojava Peşmerge) olarak adlandırılan 7-8 bin arasındaki gücün Suriye’ye geçişi ve konuşlanacağı konusunda halen gündemde. Böylece Suriye-Irak bağlantısı da sağlanmış olacak.

ABD-FRANSA İKİLİSİ PKK’YI SİYASİ SÜRECE KATMAK İSTİYOR

Fırat’ın doğusunda yer alan ve batı kısmında Tel Rıfat-Menbiç’i katarsak Suriye’nin yüzde 25’lik alanında ABD destekli bir PKK terör alanı oluşturulması için alanda CIA ekibi ABD’li askerlerle çalışıyor. ABD 2003 sonrası Irak kuzeyindeki Barzani-Talabani sürecini başka aktörlerle Suriye’de uyguluyor. Rakka petrolleri ile Dey Zor doğal gaz bölgesini içine alan küçük bir petro-dolar devletçiği kurma derdinde olan ABD var ortada. Elbette diğer küresel aktör Rusya filme seyirci kalmadan YPG ile Moskova sürecini yürütüyor. Cenevre’ye masaya ortak bir Kürt heyeti yollanması planlanarak hem Türkiye test ediliyor hem de ilerideki sözde federatif yapının alt yapısı hazırlanıyor.

YA TÜRKİYE NE YAPACAK?

Türkiye Doğu Akdeniz’de stratejik mücadeleler verirken Barış Pınarı Harekatı elindeki en büyük koz olarak duruyor. Ankara meşru ve teröre bulaşamamış Suriye halkının gerçek temsilcilerini kabul ediyor. Şam ile süreci yürütecek tek........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play