We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KAZA MI CANA KAST MI!

1 0 0
09.06.2019

Bir ilginç toplum olduk çıktık. Artık her yerde her şekilde kendimize dıkkat etmemiz gerektiğinin farkında mıyız bilemem ama, son zamanlarda yaşanan olaylardan artık can güvenliğimiz neredeyse kalmadı gibi. Eğer günlük kaza dersek Bodrum’da magazin gazetecilerinin başına gelenlere bir bakalım. Eğer kaza dersek.

Gazetecilik. Çok güzel bir meslek, herkes gazeteci olabilmek için neredeyse can atıyor, bazılarına göre ayrıcalıklı, bazılarına göre ise avantajları olan bir cilalı meslek, iyi de para kazandıkları en çok rağbet gören söylentilerden. Ya riskleri, bu konuda hiç kimse çok fazla konuşmaz.

Dünyada çapraz denetleme sistemi ile en fazla yasa ile denetlenen tek meslek gazeteciliik dersem fazla abartmamış olurum. Haberleri yaparken; kamu yararı, özel yaşam, Kitle İletişim Hukuku, Basın Kanunu, görüntülü yayınlarda kullanılan haberlerinde Sınır Ötesi Yayınlar Sözleşmesini, Medeni Kanunu, İnsan Hakları Sözleşmesi’nin çizdiği sınırlar içinde haber üretmek zorundadırlar.

Böylesine zorlu yaşam şartlarında gazetecilik işte böylesine bir meslek.

Bu mesleğe gönül vermiş İletişim Fakültesi mezunu olanların yanısıra alaylı dediğimiz gazeteciler var. Tüm bunların görev yapmaya çalıştıkları bir ülkedeyiz.

Hakları nedir, bu kadar zor bir işi yapmalarına rağmen hiç bir yasal güvenceleri olmayan bir mesleği icra etmeye çalışıyorlar. Öldürülüyorlar,........

© Yeni Birlik