We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İSTANBUL'UN İKİ YAKASI!

7 0 0
05.08.2019

Ahh İstanbul’um!... Her yaz olduğu gibi şu andaki durumun tam öksüz gibi. Her yer bir rahat bir rahat, sanırsınız ki o foroğraflardaki İstanbul gitmiş, her yaz alıştığımız fotoğraflardan yansıyan İstanbul geri gelmiş.

Yaklaşık 1959’dan beri yaşadığım Bakırköy’e veda edip bir ay kadar önce İstanbul’un Anadolu yakasının merkezi yerlerinden Bostancı’ya taşınmıştım. Önceleri zor gelmedi dersem yalan olur. Altmış yıla yakın, taşının, toprağının, caddelerinin, sahilinin, her yerini binlerce kez dolaştığım, onca yıl değişimini gözlemlediğim Bakırköy ve Avrupa yakasından ayrılmanın yaratacağı eksikliği kolay dolduramam diye düşünüyordum ama hiç de öyle olmadı. Bir ayı biraz aşkın zamandır Anadolu yakasındayım, Avrupa yakasını ve Bakırköy’ü anılarımın özel yerine çoktan iliştirdim bile.

Bilirsiniz, uzun süreli yaşadığınız yerden kopmanız pek öyle kolay olmaz. Çevresiyle, insanları ile, yaşam biçimiyle yedi tepeli olmasıyla bilinen İstanbul’un bu bölgelerinde yaşam biçimi oldukça fotoğrafları yansıtır.

Bakırköy, tarihi geçmişi, birkaç dönem hızla artan yerel nüfus yoğunluğunun birkaç ilçeye dönüşmesi ile İstanbul’un en çok parçalanan ilçelerinin en başında gelenidir.

Bağrından onca ilçe doğmuş olmasına rağmen, en çok göç alan ilçelerindendir ve nüfusu yine........

© Yeni Birlik