We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNTERNETTE SPOR GAZETECİLİĞİ!

2 0 0
25.07.2019

Ama maalesef ki, özellikle 2000’li yıllardan sonra öne çıkan spor dallarımızın en başında futbolun geldiği konusunda tüm sporseverle hemfikirdir. Dünyada temaşa sporu olarak en çok izlenen spor dallarından biridir futbol. Özelikle profesyonel olması ve son yıllarda bütçeleriyle, Arap ülkeleri ve Çin başta olmak üzere bir çoğunun iştahını kabartan, ağzını sulandıran spor dalıdır.

Bireysel spor olarak tenis, takım sporu olarak Amerikan futbolu dışında gerek taraftar kalabalıklığı ve gerekse bireysel kazançlar göstergesi açısından milyarlarca Euro’luk bütçelerin telaffuz edildiği, sporseverlerin fenomeni olan bir spor dalı futbol.

Böyle olunca da spor medyası için, hem medya takibi, doğal olarak da haber yoğunluğu açısından en çok öne çıkan spor dalı. Yıllardır ulusal gazetelerimizin zaman zaman beş-altı sayfalık bölümünü kaplar futbol haberleri. Televizyon yayıncılığının da spor alanında en yoğun haberlerinin yer aldığı spor dalıdır. Son yıllarda iyice gündeme damgasını veren “Yeni Medya”da öne çıkan spor haberlerinde de baş aktör futbol haberleridr.

Televizyonlar, futbol haberlerinde; genelde maç yorumları ve hakem haberlerinin yanı sıra, masabaşı üretilen futbol haberlerin yorumlandığı spor programlarına odaklanırlar. O nedenle de, “ağzı olanın konuştuğu”,........

© Yeni Birlik